19 Jan 2025

Как празнуват абитуриентските балове по света?

  • 226
Как празнуват абитуриентските балове по света? Снимка: BBC
Как празнуват абитуриентските балове по света? Снимка: tatlerasia.com
Как празнуват абитуриентските балове по света? Снимка: lifeder.com
Как празнуват абитуриентските балове по света? Снимка: ksml.fi
Как празнуват абитуриентските балове по света? Снимка: skolamichael.cz
Как празнуват абитуриентските балове по света? Снимка: Pinterest.com
Как празнуват абитуриентските балове по света? Снимка: Hristo Vladev / NurPhoto via Getty Images
Как празнуват абитуриентските балове по света? Снимка: Amazon.com
Как празнуват абитуриентските балове по света? Снимка: Gazeta LubuskaGazeta Lubuska
Как празнуват абитуриентските балове по света? Снимка: photographie.de
Шрифт:
Принтирай

Отново е май и е време за едно от най-важните събития в живота на един ученик - неговите завършване и абитуриентски бал. Това е времето, когато улиците на всички градове в страната ще се изпълнят с момичета в красиви бални рокли и момчета в елегантни костюми.

Снимка: Hristo Vladev / NurPhoto via Getty Images

В седмицата, в която зрелостниците в България празнуват своя абитуриентски бал ще ви покажем как отбелязват завършването на гимназия и  навършването на пълнолетие в други държави по света.

Кралят и кралицата на бала в Америка
Снимка: Pinterest.com

Съвременната представа за абитуриентския бал е повлияна най-вече от празненствата в американските училища, които сме свикнали а виждаме на малкия и големия екран. Традицията е момчето да покани момиче за своя дама, да я вземе от дома и и двамата да се отправят към училищните танци. Те най-често се провеждат във физкултурния салон на гимназията. В края на вечерта, чрез гласуване,

се избират крал и кралица на бала. 
Le Bal des Débutantes

Известен също като "le Bal" е бал на дебютантките и модно събитие, което се провежда ежегодно през ноември в Париж.

Събира между 20 и 25 дебютантки на възраст от 16 до 22 години от много страни, заедно с техните родители. Започва като обществена проява и се провежда за първи път в оранжерията на замъка Версай на 10 юли 1958 г.

Снимка: tatlerasia.com
През 2005 г. "Форбс" определя бала като едно от десетте "най-горещи партита" в света.

От самото начало събитието набира средства за благотворителни организации. От 2009 г. до 2019 г. то подкрепя Enfants d'Asie - организация, която осигурява образование за момичета в Югоизточна Азия. От 2009 г. до 2019 г. - Seleni - организация с нестопанска цел, която финансира изследвания в областта на здравеопазването за майки в юношеска възраст, а през 2022 г. - ARCFA (Association pour la Recherche en Cardiologie du Fœtus à l'Adulte) на детската болница Necker и World Central Kitchen. 

Във Финландия завършващите ученици напускат училището в средата на февруари
Снимка: ksml.fi

Докато зрелостниците се подготвят за последния си изпит през март, новите ученици празнуват с бал, известен като Vanhojen tanssit. Но въпреки че танцът е празник и учениците обличат официални дрехи, целта е да изглеждат и да се държат възпитано и достойно.

Приказките и лудориите не са приоритети.

Много ученици избират да започнат подготовката си за бала няколко месеца по-рано с официален училищен курс. Той е  насочен към изучаване на традиционни танци като валс, танго и някои народни танци. В деня на бала новите зрелостници изпълняват

10 различни хореографии пред публика с партньори по техен избор.

Ако учениците искат да се забавляват по по-неформален начин, това става след края на официалните тържества под формата на вечери или партита, които те организират сами.

В Австрия, както и в Чешката република, през последната година в гимназията се отбелязва с бал, наречен  „Maturitní “

Той обикновено е през януари или февруари. Тези годишни танци се провеждат преди държавните изпити. Учениците често канят своите родители и други роднини, за да споделят събитието с тях.

Зрелостниците в Полша започват празника си малко по-рано -  100 дни преди завършването 

Наименованието на полския еквивалент на абитуриентския бал, произлиза от полската дума, която означава "сто дни", а последният танц се провежда около 100 дни преди зрелостните изпити на учениците. По време на Studniówka учениците и учителите празнуват заедно, като обикновено

започват с традиционния танц polonaise и продължават с обща наздравица с шампанско,

за да отпразнуват пътуването на бъдещите абитуриенти към зрелостта .

Снимка: Gazeta LubuskaGazeta Lubuska

Но пиенето с учителите не е единственият знак за пълнолетие за полските зрелостници: Ученичките често носят червени жартиери или луксозно бельо, очевидно за късмет на предстоящите изпити.

Германските ученици празнуват края на средното си образование  с танц, наречен Abiball.
Снимка: photographie.de

Абибалът се провежда след завършването на училище. Въпреки че подобно на Америка, учениците обличат официални дрехи и танцуват цяла нощ, приликите свършват дотук.  Много ученици присъстват на абибала с родителите или братята и сестрите си и празнуват вечерта със семействата, приятелите и учителите си - поне за част от вечерта. Танцът обикновено започва с тържествено

шествие на гордите абитуриенти и понякога включва речи, награди и скечове,
както и типичното ядене, пиене и танци. В края на вечерта членовете на семействата се прибират по домовете си, а учениците продължават партито, често след като се преместят в танцов клуб, където остават до малките часове на сутринта.
Пълнолетието  в Япония се навършва на 20 години и  се празнува през януари.
Снимка: BBC

При навършването на пълнолетие,  получават поздравления и  специално организирана церемония. Множество млади жени, облечени в скъпи кимона, и млади мъже в лъскави костюми обикалят по улиците на редица японски градове, за да отбележат един много специален празник.  Навлизането в един по-зрял етап от живота си.

С маски на лицата, но и с богати кожени яки върху традиционните си облекла,

те се събират близо до мястото за провеждане на церемонията за Деня на пълнолетието.

Празникът на пълнолетието включва както официална церемония с представители на местните власти, така и лични празненства със семействата и приятелите. Подобни церемонии за пълнолетие датират от поне 714 г. по време на управлението на императрица Генмей.

Именно от нея тръгва традицията младите принцове и принцеси да обличат нови роби и кимона и да си правят специални прически, за да отбележат преминаването си в зряла възраст.

Официално в Япония празникът се чества за пръв път през 1948 г., като тогава той е с твърда дата - 15 януари. От 2000 г. обаче стана плаващ, като винаги се пада на втория понеделник на януари.

Причината за промяната беше решение на правителството да измести всички официални празници в понеделник, създавайки по този начин условия за тридневен празничен уикенд.
Последните години обаче празникът преминава на фона на сериозно объркване.

Причина за това е решението на японското правителство от 2018 г. да бъде намалена възрастта за пълнолетие от 20 на 18 навършени години. Решението влезе в сила от 1 април 2022 г, а празникът е пред сериозна дилема - да продължи да чества младите хора, навършили 20 години, или да продължи да чества влизането в пълнолетие. Отделните общини решават сами за себе си.

Как празнуват абитуриентските балове по света?
Предишна Как празнуват абитуриентските балове по света?
Как празнуват абитуриентските балове по света?
Следваща Как празнуват абитуриентските балове по света?