Пушене, гризане на нокти, прекъсване на другите, похапване след полунощ… списъкът с лоши навици сякаш няма край. Всеки от нас се е улавял да казва или да чува от близките си: „Ще спра с това до края на месеца/годината…“ Но подобен подход рядко води до трайна промяна. „Работи единствено в краткосрочен план и само когато разполагате с достатъчно воля и енергия да се справите“, обяснява канадският психолог Араш Емамзадех. Затова ви предлагаме четири изпитани стратегии, вдъхновени от изследванията на психоложката Уенди Уди, които могат да ви помогнат да се разделите с вредните навици – завинаги.
Търсене на нов навик
Снимка: IMDb
Когато се опитваме да се откажем от лош навик, е важно да осъзнаем, че промяната рядко се случва от първия опит. Затова не само трябва да проявим упоритост, но и да бъдем гъвкави в подхода си. Ако например искаме да спрем да гризем ноктите си или да се докосваме постоянно по лицето или тялото, трябва да изпробваме различни алтернативи — да си играем с пръстен, химикалка или да държим в ръка антистрес топка. Така с времето ще открием кое работи най-добре за нас.
Самонаграждаване
Снимка: Getty Images
Когато се опитваме да променим дадено поведение, важно е не само да се трудим, но и да се възнаграждаваме за постигнатия напредък. Според психолозите, след като завършим дадена задача, е важно да си подарим приятен момент. Това може да е разговор с близък приятел или чаша топла или студена напитка — всичко, което ни носи удоволствие. Ключът е да се наслаждаваме на тези малки удоволствия веднага след изпълнението на задачата и да ги повтаряме редовно. Така новото поведение ще се свърже с положителни емоции и ще се утвърди като устойчив навик.
Смяна на атмосферата
Снимка:IMDb
Средата, която ви заобикаля, играе съществена роля в отказването ви от вредните навици. Важно е да премахнете всички фактори, които ви подтикват към нежеланото поведение, и да създадете условия, които насърчават новия и по-здравословен навик. Ако искате да спрете да пушите, опитайте се да избягвате компанията на пушачи. А в случай, че се стремите да не се храните късно вечер, избягвайте да стоите навън до късно и си лягайте по-рано. Ключът е да разпознавате и създавате възможности, които ви подкрепят в процеса на промяна.
Препятствие след препятствие
Снимка: Paramount
Ако искаме трайно да се откажем от вреден навик, понякога не е достатъчно просто да си дадем повече свобода. Нужно е точно обратното - да си наложим разумни ограничения. Създаването на малки, но целенасочени пречки пред нежеланото поведение може да се окаже изключително ефективно.
Психолозите Араш Емамзадех и Уенди Уди споделят, че голяма част от техните пациенти са успели да променят хранителните си навици и да отслабнат, след като умишлено са спрели да минават по улици с много заведения за бързо хранене. Много родители също прилагат подобен подход - поставят сладките храни на място, до което децата им трудно достигат.. Малките промени в средата често водят до големи резултати. Както казва народната мъдрост: „Далеч от очите, далеч от ума“.