17 Jan 2025

Ново „исторически вярно“ дигитално копие ще позволи филми да се развиват в Аушвиц

  • 36
Ново „исторически вярно“ дигитално копие ще позволи филми да се развиват в Аушвиц
© Picture from Auschwitz
Шрифт:
Принтирай

Мемориалът на Аушвиц създаде модела, „за да осигури достоверни ресурси за индустрията“, но това повдига етични въпроси относно какъв тип филми могат да бъдат заснети там.

Мемориалът на Аушвиц представи „исторически коректно“ дигитално копие на бившия концентрационен лагер, което ще позволи на филмови продукции да разиграват сюжети в него – прекъсвайки дългогодишно табу върху заснемането на игрални филми на мястото, където нацисткият режим е убил приблизително 1,1 милиона души.

На филмовия фестивал в Кан в четвъртък организаторите на проекта Picture from Auschwitz обявиха, че са използвали „най-съвременни 3D сканиращи технологии“, за да създадат дигитален модел на лагера, който съвпада с настоящото му състояние „до последната тухла“.

Снимка: Picture from Auschwitz

Втората фаза на проекта, на стойност 1,5 милиона евро, ще включва 3D сканиране на съседния лагер Биркенау — около 30 пъти по-голям от Аушвиц — както и изграждането на исторически точни дигитални копия на крематориумите и газовите камери, унищожени от нацистите в края на 1944 г.

„Отговаряме на нарастваща нужда“, каза Войчех Сочевица, директор на Мемориала Аушвиц-Биркенау. „Все повече хора посещават Аушвиц поради интереса си към историята, а наша отговорност е да предоставим на филмовата индустрия ресурси, които са достоверни.“

Сочевица заяви, че моделът за лицензиране на Picture from Auschwitz все още не е финализиран, но че всички такси ще отиват директно към мемориала и ще подпомагат неговата мисия да почита жертвите.

В момента мемориалът разрешава заснемането само на документални филми на територията на лагера — правило, което е в сила от края на 80-те години.

През 90-те години на миналия век, Стивън Спилбърг не получава разрешение да снима Списъкът на Шиндлер в самия лагер, заснемайки една сцена пред известната порта, а репликите на бараките са изградени извън комплекса.

Италианският режисьор Роберто Бенини снима Животът е прекрасен, чиято част от действието се развива в концлагер, в изоставена фабрика край Папиньо, Умбрия. Унгарският режисьор Ласло Немеш заснема носителя на „Оскар“ Синът на Саул в покрайнините на Будапеща.

Мемориалът заявява, че забраната за игрални филми е наложена за да се запази обектът и да се избегне затварянето му, а не по морални причини. Но някои режисьори и артисти твърдят, че заснемането на филми вътре в Аушвиц е изцяло неетично.

Австрийският режисьор Михаел Ханеке осъжда Списъкът на Шиндлер като „неприемлив“ за това, че създава напрежение около въпроса дали от душовете ще потече газ или вода.

Оскаровият филм от 2023 г. Зоната на интереса е заснет в съседство с лагера, но британският режисьор Джонатан Глейзър умишлено избягва да заснема вътрешността му, за да подчертае етичната граница.

Снимка: Picture from Auschwitz

Запитан какъв тип филми могат да използват ресурса Picture from Auschwitz, говорителят на мемориала Павел Савицки казва: „Когато оценяваме предложения за филми, поставяме историческата точност над всичко: дали това е нещо, което се е случило в Аушвиц, или нещо, което е могло да се случи според свидетелства, документи и години исторически изследвания.“

Относно възможността филми на ужасите, екшъни или видеоигри да се развиват в Аушвиц, при условие че са исторически точни, Савицки добавя, че правилата по отношение на жанра все още не са формулирани.

„Границите още не са начертани — това е нещо ново за нас, но със сигурност ще има ограничения. Лагерът не бива да бъде използван като сцена за забавление. Ако предложението цели изкривяване на историята, обида към паметта на жертвите или служи единствено за развлечение — това е червен флаг за нас.“

Един от консултантите по проекта е Ришард Хоровиц, 86-годишен фотограф, който е бил интерниран в Аушвиц като петгодишно дете през 1944 г. и оцелява, след като семейството му е взето под закрилата на Оскар Шиндлер. „Подкрепям опазването на историята жива, и ми харесва идеята за автентичност“, казва той.

Полската режисьорка Агнешка Холанд, която е творчески директор на Picture from Auschwitz, заявява, че смята за необходимо обектът да бъде отворен за бъдещите кинематографисти, за да може новото поколение да се изправи срещу най-мрачния момент от европейската история.

„Дълго време ужасите на Втората световна война и Холокоста бяха урок, който доведе до важни промени, като изграждането на европейска идентичност“, казва Холанд.

Ново „исторически вярно“ дигитално копие ще позволи филми да се развиват в Аушвиц
Предишна Ново „исторически вярно“ дигитално копие ще позволи филми да се развиват в Аушвиц
Ново „исторически вярно“ дигитално копие ще позволи филми да се развиват в Аушвиц
Следваща Ново „исторически вярно“ дигитално копие ще позволи филми да се развиват в Аушвиц