Учените откриха нови, но условни доказателства, че на далечна планета, обикаляща около друга звезда, може би има живот, разказва Би Би Си. Екип от Кеймбридж, изучаващ атмосферата на планета, наречена K2-18b, откри признаци на молекули, които на Земята се произвеждат само от живи организми.
Това е вторият път, когато вещества, свързани с живота, са открити в атмосферата на същата планета от космическия телескоп Джеймс Уеб на НАСА. Екипът учени и някои независими астрономи обаче подчертават, че са необходими повече данни, за да бъдат потвърдени резултатите.
„Това е най-силното доказателство, че е възможно да има живот там. Мога реалистично да кажа, че можем да потвърдим този сигнал в рамките на една до две години”, твърди водещият изследовател проф. Нику Мадхусудхан от Института по астрономия на Кеймбриджкия университет.
Планетата K2-18b е два и половина пъти по-голяма от Земята
и се намира на около хиляда трилиона километра от нас, пише „Площад Славейков“.
Телескопът Джеймс Уеб е толкова мощен, че може да анализира химическия състав на атмосферата на планетата по данни от светлината, излъчвана от малкото червено слънце, около което тя обикаля. Групата от Кеймбридж е открила, че атмосферата изглежда съдържа химическия подпис на поне една от двете молекули, които са свързани с живота: диметилсулфид и диметилдисулфид. На Земята тези газове се произвеждат от морски фитопланктон и бактерии.
„Количеството на тези газове в атмосферата на K2-18b е хиляди пъти по-високо от това на Земята. Ако е предизвикан от наличие на живи същества, тогава тази планета гъмжи от живот“, допълва проф. Нику Мадхусудхан.
Все пак учените не искат да потвърждават категорично откритието си, докато не постигнат сигурност от 99,99999%, че техните резултати са верни, а не резултат от случайно разчитане на данни. В момента сигурността им е 99,7%.