Дейвид Коренсует (в ролята на Супермен) лежи на земята, а от отворената рана на гърдите му тече кръв. Виждаме преход към Никълъс Холт като Лекс Лутър, който наблюдава, както и кадър на Мили Алкок (Супергърл), която левитира във въздуха. „Те не са оттук и никога няма да бъдат“, казва Лутър със зловещ глас зад кадър. Следва гръмотевична музика, логото на DC и въздушен кадър на Daily Planet. Вашият нов трейлър за Супермен току-що излезе.
Само че целият този монтаж е фалшив.
Това е творение на машина, която може да сглоби Iron Man с впечатляваща точност, но никога няма да разбере човешкия свят, който го прави толкова устойчив. Трейлърът, който съединява мимолетни кадри от изкуствен интелект с легитимни кадри от тийзъра на Супермен, е един от безбройните фалшивите, които заляха YouTube през последните години.
Супермен с изкуствен интелект, който заблуди френската телевизия; Снимка: Deadline
Повечето наблюдатели на индустрията ще разпознаят изкуствения интелект, който алгоритъмът на YouTube им показва. За други обаче тези филмови реклами могат да бъдат неразличими от истинските. Миналата година дори
френската национална телевизия беше заблудена от фалшив трейлър на „Супермен“,
създаден с изкуствен интелект, който показваше кадри на облечения в костюма Коренсует - месеци преди да бъдат пуснати официални кадри. Режисьорът Джеймс Гън оповести измамата, като публикува три повръщащи емоджита към клипа на France Télévisions. Той може би ще се изненада да научи, че Warner Bros. Discovery тихо печели от някои фалшиви видеоклипове.
Deadline разкрива, че няколко холивудски студиа искат от YouTube да гарантира, че приходите от трейлърите, ще постъпват в техните сметки. Защо правят това е загадка (всички големи компании, към които Deadline се е обърнала са отказали коментар), но това повдига въпроси за готовността им да вземат пари за съдържание, което използва тяхната интелектуална собственост и талант, в момент, когато съществува
екзистенциална криза във връзка с авторското право и изкуствения интелект.
Съюзът на актьорите SAG-AFTRA описва разкритието като „надпревара към дъното“.
Има още по-очевиден въпрос: защо студиата изобщо позволяват на фалшивите трейлъри да процъфтяват? Тези, които създават тези видеоклипове, вярват, че помагат на машината за популяризиране на филма, но скептикът би могъл да твърди, че трейлърите могат да послужат за влошаване и поевтиняване на официалния маркетингов материал. Това потенциално може да влоши възприемането на крайния филм.
А какво да кажем за самите създатели на фалшиви трейлъри? Някои го правят за забавление, а други изграждат значим бизнес. Така или иначе те генерират милиарди гледания и печелят пари. Добре дошли в странния свят на фалшивите филмови трейлъри в YouTube.
В началото...
Хората публикуват фалшиви трейлъри още от зората на YouTube през 2005 г. Един от първите примери, които стават известни, е
въображаемо продължение на „Титаник“,
в което Леонардо ди Каприо е открит в леден блок и е върнат към живот в съвременен Ню Йорк - на фона на танцов ремикс на песента My Heart Will Go On на Селин Дион. Трейлърът е актуализиран през 2018 г. от VJ4rawr2, австралийски YouTuber, който е смятан за един от кръстниците на т.нар. концептуални трейлъри. „Титаник 2: Завръщането на Джак“ има 53 млн. гледания преди оригиналното видео на VJ4rawr2 да бъде блокирано от 20th Century Fox.
VJ4rawr2, който предпочита да не разкрива истинското си име, създава трейлърите за забавление, но през 2015 г. се отказва от работата си, за да се съсредоточи върху YouTube, където е събрал 393 млн. гледания. Видеоклиповете му започват с централна шега и използват техники за редактиране и изкуствен интелект, за да разкажат уникална история.
VJ4rawr2 си е представил
„Мисията невъзможна“, в която Том Круз бяга от Ню Йорк до Лос Анджелис,
а най-новото му начинание представя Макколи Кълкин, който се връща в къщата на „Сам вкъщи“, за да се конфронтира със семейството си относно това, че е бил изоставен.
Ако преди VJ4rawr2 е създавал тези трейлъри за забавление, изкуственият интелект промени играта през последните години. Каналите за фалшиви трейлъри използват технологията, за да индустриализират продукцията си и да се възползват от алгоритъма на YouTube.
Повечето видеоклипове поставят прост, примамлив въпрос: Как би изглеждал филмът „Замръзналото кралство“ с Аня Тейлър-Джой в ролята на Елза? Как би се справил Леонардо ди Каприо, ако участва в Squid Game? Може ли Хенри Кавил наистина да се превърне в добър Джеймс Бонд?
Тези видеоклипове имат голяма аудитория - много от тях активно търсят подобни клипове. Други потребители на YouTube мразят фалшивите трейлъри и се възмущават в коментарите. Някои са напълно заблудени от това, което гледат - особено ако не са запознати с предупредителните знаци на генеративния AI. VJ4rawr2 казва: „По-голямата част от фен трейлърите днес са популярни само защото
ефективно са заблудили хората да си мислят, че са истински“.
Screen Culture е може би най-добрият пример за канал, който е професионализирал продукцията си с помощта на AI.
За разлика от VJ4rawr2 или необичайните видеоклипове на Ди Каприо в Squid Game, създадени от KH Studio (брой гледания: 556 млн.), Screen Culture се занимава с филми, които действително са в процес на създаване. Ограничавайки се до франчайзи и продължения, Чаудхари, създател на Screen Culture, проучва и интерпретира предстоящи филми, създавайки трейлъри, които е трудно да се различат от истинските. Те заимстват много от официалните кадри, но добавят изображения от изкуствен интелект, за да подшушнат неустоими подробности за филма, които се харесват на множеството им фенове.
Промишленото производство на фалшиви трейлъри
Screen Culture създава 23 версии на трейлъра на „Фантастичната четворка: Първи стъпки“ през изминалата година. След направена проверка от Deadline в YouTube, използвайки инструмент за поверително сърфиране, се оказва, че два от фалшивите видеоклипове на Screen Culture за „Фантастичната четворка“
се класират по-високо от официалния трейлър, който е публикуван от Marvel.
Ако даден видеоклип по конкретна тема се появи по-рано в платформата, това може да му помогне да се изкачи в класацията за търсене в YouTube, поради което Screen Culture бързо и усилено навлиза в определени франчайзи. Проучването на Deadline установява, че Screen Culture има високо класирани резултати за много големи предстоящи филми, включително Thunderbolts* и „Мисията невъзможна: Възмездие“. Всички видеоклипове са обогатени с помощта на изкуствен интелект.
За създаването на своите видеоклипове Чаудхари използва поне шест инструмента за изкуствен интелект. Откакто е използвал технологията, гледанията и абонатите на Screen Culture са се увеличили повече от два пъти през последните две години.
Каналът е проверен от YouTube, което му придава автентичност, а Чаудхари гордо показва златната си награда в платформата за достигане на 1 млн. абонати.
Успехът се е изразил в милиони долари приходи от реклама,
макар че потребителят не споделя колко точно печели. В профила си в Instagram той изглежда като заможен онлайн инфлуенсър, който се хвали със своите суперавтомобили и луксозни пътувания.
Видеоклиповете на Screen Culture не са озаглавени с „официален“ или „концептуален“ трейлър. Вместо това каналът се движи в сивата зона, като озаглавява видеоклиповете „нови“ или „първи“ преди да уточни в описанието с дребен шрифт, че не са истински. Чаудхари казва, че повечето потребители на YouTube разбират, че Screen Culture не е снабден с официални видеоклипове и че хората могат да намерят легитимния трейлър, като потърсят официалния канал. За тези, които са се подлъгали по неговите трейлъри, той възкликва: „Какво лошо има?“
Проблем ли е наистина?
Той вярва, че Screen Culture помага за популяризирането на филмите, поради което студията не прилагат авторските права върху по-голямата част от неговите видеоклипове. Всъщност
студията активно вземат част от приходите от трейлъри,
задвижвани от изкуствен интелект дори ако парите са нищожни в общата схема на приходите им. Имейли, прегледани от Deadline, показват как Warner Bros. Discovery (WBD) е поискала приходи от трейлърите на Screen Culture за „Супермен“ и „Домът на дракона“.
Снимка: Deadline
Това означава, че вместо да наложи санкции за авторските права върху видеоклиповете (ако каналът получи три санкции в рамките на 90 дни, може да бъде забранен от YouTube), WBD иска от YouTube да му гарантира, че получава приходите от реклами от гледанията.
По подобен начин Sony Pictures е поискала пари от фалшиви трейлъри за Spider-Man и Kraven The Hunter, а Paramount е направила същото за фалшив видеоклип за „Гладиатор II“. WBD, Sony и Paramount са отказали коментар.
Докато Чаудхари е на мнение, че видеоклиповете не вредят на никого, SAG-AFTRA не е съгласна с това. В изявление, споделено с Deadline, Гилдията отправя забележка към студиата за това, че печелят пари от видеоклипове, които експлоатират членовете ѝ без разрешение.
„Печеленето на пари от неразрешени, нежелани и некачествени употреби на интелектуална собственост, насочена към човека, е състезание към дъното. Тя стимулира технологичните компании и
краткосрочните печалби за сметка на трайните човешки творчески усилия“.
Фалшивите трейлъри в YouTube не са ново явление, но броят и сложността им се увеличават. В същото време трейлърите се превръщат във все по-важна част от маркетинговата машина за филми. Студиата се хвалят с рекордни гледания с надеждата, че това ще доведе до продажби на билети или абонаменти.
В публичното пространство студията изглежда сякаш реагират с колективно свиване на рамене на това, което някои смятат за изкуствен интелект в YouTube. Разбира се, има и изключения - главни изпълнителни директори като Боб Игър изказват мнение за необходимостта от защита на интелектуалната собственост и уважение към таланта.
Докато големите филмови студиа си затварят очите и отказват коментар хитри творци като Чаудхари ще продължат да получават милиарди гледания, като си имитират любими герои с помощта на AI. Дори Супермен не е застрахован.