Национална програма „България – образователни маршрути“, обявена от МОН през учебната 2023/2024 г. и финансирана с 13 милиона лева, включва конкретни дестинации във всеки град и област. Много от тях обаче се оказват със съмнителна образователна стойност.
Разследване на „Свободна Европа“ показа, че МОН е включило в програмата си „Исторически парк“, собственост на Ивелин Михайлов от партия „Величие“. Това обаче не е всичко. Негова собственост и част от списъка е и „Неолитно селище“ във Ветрино. То е нещо като предшественик на парка.
Включен е и друг частен музеен комплекс – „Дамасцена” край Казанлък, в който еклектично са размесени копия на експонати и скулптури, разказващи за различни епохи. Бай Ганьо и Орфей, имитации на Панагюрското съкровище и демонична Статуя на свободата, митична Царица на розите, Севт III и ослепеният Владимир Расате съжителстват в комплекса, препоръчан за учениците.
В министерския списък е вписана и къща за гости. Намира се в Горно Драглище и се казва „Дешка“, а стопанката ù е героиня от риалити формата „Фермата“. Екскурзиите до хотелчето се спонсорират от МОН.
Грешките в списъка не са една и две. Дълго ще търсят учителите и учениците и Градска галерия „Станислав Доспевски“ в Пловдив, докато тя кротко стои и ги чака на 30-тина километра оттам в Пазарджик.
Посочени сякаш на случаен принцип са някои куклени театри – в Ямбол и в Разград, пише „Площад Славейков”. За сметка на това е пропуснат Старозагорският, който има истинска забележителност – Кукления часовник, който предлага представление с кукли на всеки кръгъл час.
Като „исторически“ са представени и съвременни обекти като „Археокомплекс „Долината на тракийските царе“, отворен през 2024 г. край Казанлък с макети на истински археологически обекти, „Дом на кирилицата“ в Плиска, „Цари Мали град“ край Самоков и „най-високата Богородица в света“ в Хасково.