Почивните дни са за четене на книги. А е още по-хубаво, когато литературният свят, в който се потапяте е в унисон със случващото се и в реалния свят. Не четем зимни сюжети през лятото, нали? Освен ако това не е още един начин да се разхладите.
Затова на един от най-светлите празници в християнството е редно да се погрижим освен за телата си – с вкусни козунаци, агнешко и яйца, и за душата. Представяме ви няколко книги, които могат да са перфектното четиво за Великден, освен разбира се, евангелските текстове, от които си припомняме какво се е случило преди повече от 2 000 години.
„Истории за Великден” от велики класици
Този сборник от разкази на изтъкнати класици ни напомня каква е духовната същност на празника на Възкресението.
Освен знакови творби на българските литературни икони Константин Величков, Рачо Стоянов, Иван Вазов, Георги Райчев, Матвей Вълев, в сборника присъства и Лев Н. Толстой с разказа „Двамата старци“. Признатият за майстор на човешката драма граф ни препраща към същността на вярата, която не е в това, колко свети места ще посетиш и колко свещи ще запалиш, а в добрините, които ще извършиш. Ненадминатият майстор на късия разказ О. Хенри е представен с „Червените рози на Тония“, в който с финото си чувство за хумор разказва за силата на влюбения мъж.
Малък сборник с голям заряд, който да ни върне вярата в човешкия род.
„Патиланци. Патилански Великден“, Ран Босилек
За този толкова специален празник може би най-голямо вълнение изпитват децата. Книжките за най-малките по случай празника сякаш са най-разнообразни – от такива, разясняващи смисъла на Великден до всякакви приказни сюжети със зайци, яйца и козунаци. Един чудесен избор е книжката „Патиланци. Патилански Великден“. Сред тези прекрасно илюстрирани страници ви очакват веселите герои от любимата детска книга на Ран Босилек. Палави и изобретателни, дяволити и безгрижни, те ще ви накарат да се превивате от смях със своите неспирни лудории. В книжката са включени разказите: „Козунаци“, „Великденски яйца“ и „За грозде“.
„Приказките на барда Бийдъл”, Дж. К. Роулинг
За феновете на фентъзи жанра, малко магически фолклор от самата Джоан Роулинг ще се хареса и на малки, но и на големи. Историите за подскачащи гърнета и кикотещи се пънове, вълшебни кладенци, сърца, затворени в кристал, както и култовата зайка Бабити ще ви накарат да се посмеете, да се замислите за поуката, но и да обогатите съзнанието си с нетипичен приказен фолклор.
„Последният Великден на императора”, Александър Бушков
Руският писател Александър Бушков ни повежда на ново приключение от поредицата за антикваря Василий Смолин, в което се заплитат множество тайни и исторически мистерии. Истината за последния Великден на руския император се разкрива с пълна сила на Смолин, когато бягството през тайгата от свирепи главорези го тласка към разкриване на престъпление.
Авторът пише забавно, задълбочено и си личи, че е провел значителни проучвания в подготовката за книгата.
Наред с увлекателния крими-елемент тя е и изключително богата на информация за пълната с предизвикателства професия на антикваря.