25 Jan 2025

Защо Великден не е на фиксирана дата като Коледа?

  • 64
Защо Великден не е на фиксирана дата като Коледа?
© USA today
Шрифт:
Принтирай

За разлика от Коледа, чиято дата е удобно измислена (исторически Исус вероятно е роден през септември), Великден е свързан с неизвестна дата (с изключение на датата на еврейската Пасха, която сама по себе си е подвижен празник). 

Различните клонове на християнската църква отбелязват Великден на различни дати в резултат на различните календарни реформи, които са приемали или не.

Празникът е винаги в

първата неделя след първото пълнолуние, което следва пролетното равноденствие.

Но това пълнолуние е църковно и затова не се изчислява по същия начин, по който го правят съвременните астрономи.

Освен това - за целите на изчисляването на Великден пролетното равноденствие винаги е на 21 март. През 2025 г. неделята след първото пълнолуние (след 21 март) е 20 април.

Тези правила означават също, че най-ранната възможна дата, на която може да се падне великденската неделя, е 22 март. За последен път това се е случило през 1818 г. И така, как се стигна до всичко това? И защо използваме Луната, за да изчислим датата на Великден? Нека обясним.

Снимка: USA today

Сложната система за определяне на датата на Великден е резултат от

смесица от еврейски, римски и египетски календари, култура и обичаи.

Египтяните основават календара си на Слънцето, което е възприето от римската, а след това и от християнската култура, докато юдаизмът основава календара си отчасти на Луната.

Датата на Великден се променя не на последно място, благодарение на опитите за хармонизиране на тези слънчеви и лунни календари. Въпросът се усложнява допълнително от факта, че различните направления на християнството използват различни формули за своите изчисления.

Папа Григорий; Снимка: Darius von Guttner Sporzynski

През 1582 г. Григорианският календар, приет и популяризиран от папа Григорий, има за цел да направи датата на Великден по-ранна и по-лесна за изчисляване. Това е календарът, който използваме и днес.

Методът за изчисляване на датата на Великден се нарича „computus“. Идва от латинската дума, която означава, както се досещате, изчисление. През Средновековието това е било нещо много важно - и все още е така.

Великден отбелязва датата на смъртта и възкресението на Исус, които

според Библията са се случили по време на еврейската Пасха.

Подобно на датата на Пасха - датата, на която се отбелязва Възкресението, е изчислена по лунния календар, който се основава на циклите на Луната. Това създава затруднения, тъй като тогава лунните цикли се изчислявали по различни начини.

Освен това - различните християнски групи не били съгласни с датата на отбелязване на Възкресението. Някои го празнували на самата Пасха, а други - в следващата неделя. Това доста усложнило нещата.

През 325 г. от н.е. император Константин свиква Никейския събор - първия събор на християнската църква. Наред с обсъждането на други ключови вярвания, съборът иска да реши въпроса за датата на Великден. Било решено всички християни да празнуват Великден в неделя след първото пълнолуние на или след пролетното равноденствие.

Това би трябвало да сложи край на въпроса веднъж завинаги.

Някои хора обаче продължавали да го изчисляват по различен начин, като подкрепяли избора си с различни евангелия.

Снимка: The Church of England

В края на XVI в. нещата отново се променят. До този момент християните са следвали Юлианския календар (наречен на името на неговия създател Юлий Цезар). В тази система има повтарящ се модел от три години с 365 дни, последвани от високосна година с 366 дни. Този календар обаче завишавал продължителността на тропическата година, времето от едно равноденствие до следващото, което се отразявало и на датата на Великден.

За да реши този проблем, през 1582 г. папа Григорий XIII предлага да се премахнат няколко дни от календара и да се коригира честотата на високосните години. През тази година във всички страни, които се съгласиха с плана на папата, 4 октомври трябвало да бъде последван от 15 октомври. 

Днес, въпреки че Григорианският календар е международният граждански календар, той все още не се използва от всички църкви.

Православната църква следва Юлианския календар,

така че Великден за последователите ѝ обикновено се пада малко по-късно. Водени са разговори за фиксиране на датата на Великден, но в обозримо бъдеще той ще остане подвижен празник.
 

Защо Великден не е на фиксирана дата като Коледа?
Предишна Защо Великден не е на фиксирана дата като Коледа?
Защо Великден не е на фиксирана дата като Коледа?
Следваща Защо Великден не е на фиксирана дата като Коледа?