У нас Денят на шегата е събитие, което се посреща с нетърпение и много положителни емоции. Какво по-добро от един ден в годината, в който ти е позволено да кажеш това, което наистина мислиш, но под маската на хумора? Този повод е оправдание за весели моменти със семейство, колеги и приятели. Всяка безобидна смешка е добре дошла.
Някога замисляли ли сте се, че всъщност не всички отбелязваме този ден по един и същи начин? Както Нова Година в Русия и Китай, така и Денят на шегата може да бъде честван различно, но без това да се отразява на цялостната му идея. Разказваме ви как се забавляват по света.
Франция
Снимка: Shutterstock
На първи април във Франция е дългогодишна традиция е да залепяш хартиена риба върху гърбовете на хората. Горе-долу като друга разновидност на така популярния знак ,,Ритни ме‘‘. Тази безобидна проява на забавление често е придружена от фразата ,,Poisson d’Avril‘‘, която в превод означава – априлска риба. Още по-интересното е, че във Франция за рибите се смята, че носят късмет, а също и че са важни за много новогодишни традиции. Една нестандартна теория гласи, че този френски обичай идва от смяната на юлианския календар с григорианския. Хората смятали, че ще е забавно да празнуват старата ,,Нова Година‘‘ и да се присмиват на тези, които са забравили за промяната. Както може да предположите, предишния ден, в който отбелязвали Нова Година, бил на първи април.
Латинска Америка
Снимка: The Jive Bomber
В по-голямата част от Латинска Америка, празнуват ,,El Dia de los Inocentes‘‘ или ,,Денят на невинните‘‘. Той представлява декемврийски католически празник, свързан с една не толкова весела история, която съвсем случайно го превръща в ден на шегите и закачките. В тези култури денят, в който трябва да си пазиш гърба, е 28-и декември. Въпреки това - в Бразилия все още празнуват първи април, за който изобщо не се церемонят. Наричат го ,,Dia das Mentiras” или ,,Ден на лъжите‘‘.
Испания
Снимка: iStock
В град Иби, Аликанте, Испания, отбелязват ,,El Dia de los Inocentes”, като организират огромен бой с храна. Това събитие е изпълнено с много предварителна подготовка, военни стратегии и исторически легенди. Говори се, че традицията ,,Els Enfarinats” е на повече от 200 години и включва ,,превземане‘‘ на града. По време на изпълнението ѝ новите управляващи създават странни закони, които всички трябва да спазват. Ако някой не се подчини на ,,заповедта‘‘, то той бива ,,глобяван‘‘, а парите отиват за благотворителност.
Иран
Снимка: Iran Tourism
Иран може съвсем спокойно да замести добре познатия първи април, с празника си ,,Sizdah Bedar‘‘ или още познат като ,,Ден на природата‘‘. Това е ежегоден ирански празник, който се отбелязва на 13-ия ден след тяхната Нова Година. Според календара този повод може да се отбележи както на втори, така и на първи април.
Денят на природата не е чак толкова различен от този на шегата, защото и в двата има елементи на хумор, ,,Sizdah Bedar‘‘ датира още от 5-ти век и може да се преведе като ,,да разкараш 13‘‘. Обикновено празникът минава под знака на суеверието.
Шотландия
Снимка: Tumblr
Добре де, не е ли достатъчен и един ден на шегата? Исторически, в Шотландия много обичат да празнуват първи април чрез активности и събития, които продължават над два дни. Първо имаме ,,Hunt the Gowk Day‘‘, ден не чак толкова абсурден, въпреки името си. ,,Gowk‘‘ е термин за птицата кукувица, но също така е и разговорна дума за определението ,,глупак‘‘.
На този ден шотландците изпращат нищо неподозиращи ,,глупаци‘‘ да вършат безсмислени задачи, за да им загубят времето. Но не се безпокойте, ако не успеете да участвате в тази традиция, то на следващия ден определено ще имате тази възможност. Тогава настъпва “Tailie Day‘‘ или ,,Ден на опашката‘‘. Той е изцяло посветен на безобидните шегички като това да залепиш опашка на някого или надпис ,,Ритни ме‘‘ на гърба.