През 1960 година световноизвестният диригент Саулюс Сондецкис, тогава млад цигулар, отива във Вилнюската филхармония, за да слуша „Изкуството на фугата“ от Бах в изпълнение на чуждестранен квартет. Тръгва си от залата крайно разочарован. Случайно среща директора на филхармонията, споделя своите впечатления и възниква идеята да се създаде струнен оркестър, с който Сондецкис да реализира своята интерпретация на бароковата музика.
Снимка: Dmitrij Matvejev
На 23 април 1960 година двайсет млади ентусиасти се събират, за да репетират, а половин година по-късно при фамозен успех изнасят първия си концерт с произведения на Бах и Хендел.
Така започва историята на един от най-добрите камерни оркестри в света,
признат за културно съкровище на Литва. През месец май българската публика ще има уникалната възможност да се убеди в майсторството на Литовски камерен оркестър, който ще бъде гост на Европейски музикален фестивал ‒ 2025 г. по покана на Cantus Firmus.
Снимка: Cantus Firmus
Музикантите пристигат под ръководството на друга забележителна личност от света на музиката ‒ Сергей Крилов. От 2008 г. Крилов е начело на Литовски камерен оркестър, изявявайки се едновременно като солист и диригент с репертоар от епохата на барока до съвременна музика.
Наричат го един от най-добрите цигулари на нашето време,
а към широката му международна известност се добавят първи награди от международните конкурси на името на Антонио Страдивари в Кремона и Фриц Крайслер във Виена. Носител е на златен медал Viotti d'Oro ‒ Верчели, Италия; награда за постижения в областта на музикалното изкуство Torrone d'Oro ‒ Кремона, Италия; орден Paul Harris Fellow, Кремона, Италия; както и много други отличия в областта на музиката и културата. От 2012 г. е професор в The Universaty of Music and Arts в Лугано, Швейцария.
Снимка: Tomas Juškaitis
Сергей Крилов е чест гост в най-големите концертни зали и свири с водещи световни оркестри: Филхармоничния оркестър на Ла Скала, Оркестъра на Националната академия на Санта Чечилия, Филхармоничния оркестър на Радио Франция, Германския симфоничен оркестър в Берлин, Фестивалния оркестър на Будапеща и др.
В разгара на месец май може да се насладим на неговата виртуозност и в България в рамките на юбилейното 25-о издание на Европейски музикален фестивал.