Въпреки че някои художници напускат този свят в бедност, днес техните картини се продават за стотици милиони долари. През последните години конкуренцията между музеи, колекционери и инвеститори става все по-ожесточена, като всички се стремят да притежават най-забележителните шедьоври на великите майстори. Тези произведения не само достигат рекордни цени на търг, но и оставят трайна следа в съзнанието на зрителя със своята уникалност. Нека разгледаме кои са най-скъпо продадените произведения на изкуството до момента.
„Salvator Mundi“ от Леонардо да Винчи
Леонардо да Винчи, един от най-великите гении на Ренесанса, ни е оставил безценно художествено наследство, което и до днес вдъхновява и предизвиква възхищение. Сред неговите шедьоври особено място заема „Salvator Mundi“. Тя изобразява Христос като спасител на света, който благославя с дясната си ръка и държи кристален глобус в лявата.
Създадена около 1500 г., творбата е преминала през вековете, събирайки както възхищение, така и противоречия. През 2017 г. „Salvator Mundi“ бе продадена на търг за рекордната сума от 450 милиона долара от аукционната къща в Ню Йорк. Тази продажба я утвърди като най-скъпото произведение на изкуството в света, а купувачът – престолонаследникът на Саудитска Арабия – я добави към своята колекция.
Тази продажба повдига и до днешен ден много въпроси, особено относно автентичността на творбата. Тя е била представена като произведение на Леонардо да Винчи, но някои експерти продължават да се съмняват в нейната атрибуция. Независимо от тези спорове, не може да се отрече, че „Salvator Mundi“ е една от най-влиятелните произведения в историята на изкуството.
„Кога ще се омъжиш?“ от Пол Гоген
Френският живописец, скулптор и график Пол Гоген е основна фигура в постимпресионизма и предшественик на модерното изкуство, известен със своите безценни произведения. Неговият шедьовър „Кога ще се омъжиш?“ остава рекордьор по цена за най-скъпата картина на художника. През 2015 г. картината е продадена в Катар за астрономическите 300 милиона долара. Така тя се превръща в едно от най-скъпите произведения на изкуството в света и поставя Гоген сред най-високо ценените художници.
Тази поразителна композиция, изпълнена с ярки цветове и екзотични сюжети, отразява уникалното виждане на художника за изкуството по време на неговото пребиваване в Тайти. Картината изобразява две млади полинезийски жени и разкрива културните елементи на Френска Полинезия.
Интересно е, че след смъртта на художника картината е продадена само за 7 франка. През 2015 г. обаче тя е закупена от емира на Катар за впечатляващата сума от 300 милиона долара, доказвайки невероятната трансформация на нейния статус.
„Алжирски жени“ от Пикасо
През 2015 г. картината на испанския художник Пабло Пикасо „Алжирски жени“ (Версия „О“) поставя нов световен рекорд за най-скъпо продадено произведение на изкуството на търг. Тя достига цена от 179,4 милиона долара. Платното е продадено на търг от аукционната къща „Кристис“ в Ню Йорк на анонимен купувач, който наддавал по телефона. През май 2021 г. друга творба на Пикасо, „Жена, седнала до прозореца (Мария Тереза)“ е продадена за 103,4 милиона долара.
Цените на картините на Пикасо, особено от посткубисткия му период, варират в широки граници – от 200 000 до над 50 милиона евро. Тази ценова амплитуда се дължи на разнообразието и изключителното качество на творчеството му. Пикасо е един от малкото художници с няколко произведения, продадени за над 100 милиона долара.
„Портретът на доктор Гаше“ от Винсент ван Гог
„Портретът на доктор Гаше“ е една от най-емблематичните творби на Винсент ван Гог. Нарисувана през 1890 г., тя изобразява д-р Пол Гаше, който придружава художника през последните месеци от живота му в Вал д’Оаз, в северозападните покрайнини на Париж, Франция. Тази картина е ценно свидетелство за последния творчески период на Ван Гог и се отличава с присъствието на цветето напръстник. То е символ на надежда и успокоение, което също е алюзия за професията на лекаря и опита му да облекчи мъките на художника.
Автентичността на втория вариант на портрета е обект на спорове, като някои твърдят, че той е дело на самия д-р Гаше, който бил художник любител. Независимо от това, през 1990 г. „Портретът на доктор Гаше“ е продаден за рекордната цена от 82,5 милиона долара. С инфлацията тази сума се равнява на около 180 милиона долара. Така картината се превръща в едно от най-скъпите произведения на изкуството, продавани някога.
„Златната дама“ от Густав Климт
„Портретът на Адел Блох-Бауер I“, известен като „Златната дама“, е създаден от австрийския художник Густав Климт между 1903 и 1907 г. Този портрет, част от „Златния цикъл“ на Климт, е направена по поръчка от Фердинанд Блох-Бауер, съпруг на Адел. Картината се характеризира със смелото използване на злато. To придава на изображението на жената иконографски характер и включва мотиви, вдъхновени от древноегипетското изкуство.
Това ценно произведение на изкуството е и символ на устойчивост. След като е конфискувано по време на Втората световна война, то е върнато на семейство Блох-Бауер от музея „Белведере“ във Виена. През 2006 г. картината е закупена от Роналд Лаудер на частен търг за рекордната сума от 135 милиона долара. Тази продажба утвърждава „Портретът на Адел Блох-Бауер I“ не само като емблематично произведение, но и като една от най-скъпите съвременни картини в историята на изкуството.