По света има няколко затворнически институции, в които убийци, крадци и изнасилвачи живеят в затвори, наподобяващи бутикови хотели и ваканционни курорти.
В някои места за лишаване от свобода комфортът, благосъстоянието на осъдените и рехабилитацията са по-важни от наказанието, дори ако престъпленията, извършени от обитателите им, са тежки. Като се противопоставят на тенденцията за нечовешки условия, които се наблюдават по целия свят,
някои от държавите са възнаградени с рязко намаляване на броя на рецидивистите.
Задържаните в много от тези затвори имат възможност да поддържат връзка със семействата си навън. В една от тях дори е разрешено на роднини да живеят вътре в затворническите институции. Това се прави с надеждата да се запазят силните семейни връзки и да се предотврати травмата от раздялата.
На други места се предлагат безброй дейности, които могат да се конкурират с всяка приключенска ваканция. Те включват конна езда, уроци по тенис и танцови представления в целия затвор. Най-свободният затвор дава на затворниците собствена вила и парче земеделска земя, която да обработват, пише британското списание Mirror.
Ето списък на десетте най-луксозни затвора в света…
Затвор Себу, Филипини
Провинциалният център за задържане и реабилитация в Себу е затвор с максимална сигурност, предназначен за най-заклетите филипински убийци и изнасилвачи. Въпреки че е предназначен за настаняване на малко над 1500 осъдени, той е критично претоварен.
Себу е едно от леките изключения в този списък, тъй като условията в него не са особено приятни. Причината за включването му е подходът на затвора към реабилитацията, която предлага на затворниците редица развлекателни и творчески упражнения, за да ги занимава. От всеки затворник се изисква да участва в певчески и танцови спектакли, които се представят пред платена публика. Някои от танците им са станали толкова популярни във Филипините, че когато приключат, те са наобиколени за автографи.
Затвор Халден, Норвегия
Престъпленията, извършени от обитателите на затвора Халден, са в контраст с репутацията му на един от най-хуманните затвори в света. Изнасилвачи, убийци и педофили се разхождат по коридорите на затвора, който след откриването си през 2010 г. се превърна във феномен на норвежката правосъдна система.
Минималистичният комплекс на стойност 138 млн. паунда е разположен в обширна гора и често е сравняван по-скоро с хотел с бутици, отколкото със затвор с максимална сигурност. Всяка килия разполага с плосък екран, самостоятелна тоалетна с врата за уединение и душ. Затворниците разполагат и с големи пухкави кърпи, собствени хладилници и незатворени прозорци за неограничена гледка към зашеметяващата природа навън.
Извън частните, комфортни помещения всяко крило разполага с обща стая за отдих, където затворниците могат да гледат телевизия, филми и да играят видеоигри. Има също така студио за записване на музика, модерна фитнес зала, а осъдените имат възможност да посещават курсове за усъвършенстване на уменията си.
Затвор Солентуна, Швеция
Подобно на Халден, осъдените в Солентуна получават самостоятелни килии с удобни легла и бани. Освен това разполагат с напълно оборудвана фитнес зала, където могат да поддържат добра физическа форма, открита кухня, където могат да приготвят храна, и обикновена стая, където могат да се отпуснат и да гледат телевизия.
Мястото е известно с новаторските си екологични инициативи. Той спечели наградата за 2019 г. BREEAM Public Projects In-Use за инсталирането на огромен зелен покрив от 1100 кв. м. с растения и трева. Зеленината „предпазва покрива от [слънчевата] радиация, валежите и температурните промени“ и помага „да се улесни оттичането на повърхностните води в имота, като същевременно дава възможност за опрашване… на насекомите“, казва Сара Ягермо, ръководител на отдел „Имоти“ във Васе.
Затвор Аранхуес, Испания
Затворът „Аранхуес“ в Мадрид е първият от поредица затвори, предназначен да държат семействата заедно. Твърди се, че това е единственият в света с килии, предназначени специално за семейства, където малките деца могат да ходят на детска градина и да играят с родителите си.
Просторните помещения, наречени „петзвездни килии“, разполагат с детски креватчета и герои на Дисни по стените. Отвън дори има затворническа площадка за игра за децата. Идеята е децата да се свържат с родителите си в затвора, докато са достатъчно малки, за да не осъзнаят напълно реалността на затвора, а затворниците, които се стремят към реабилитация, да придобият родителски умения.
Правосъден център Леобен, Австрия
Сгушен в планинската част на Австрия, Justice Center Leoben многократно е класиран сред най-добрите затвори в света и често е сравняван с петзвезден хотел. Той се различава от останалите съоръжения, тъй като е предназначен за 205 ненасилствени правонарушители.
Всеки затворник получава собствена „килия“, заедно с прилежаща баня, кухненски бокс, телевизор и голям прозорец за гледка към впечатляващия пейзаж. В зоната за отдих навън затворниците могат да играят баскетбол, да тренират във фитнеса на открито или да се отпуснат в спа центъра. Други могат просто да се разхождат наоколо и да общуват свободно.
Поправителен дом Отаго, Нова Зеландия
Поправителният център на Отаго в Милтън, Нова Зеландия, е открит през 2007 г. за мъже затворници с ниска до средна степен на сигурност. Съоръжението е оградено с ограда с висока степен на сигурност, но вътре има достатъчно място за упражнения и общуване на затворниците. Отделна сграда се използва за настаняване, като се твърди, че стаите са удобни.
Но Отаго наистина се отличава с подхода си към рехабилитацията и предоставянето на осъдените на умения, които могат да използват след освобождаването си. Сред предлаганите обучения са квалификация по дърводелство, хотелиерство и дори инженерство.
HMP Addiewell, Шотландия
HMP Addiewell също се фокусира върху изграждането на продуктивни умения за своите 700 затворници. Институцията се стреми всеки осъден да излезе от затвора с нещо, което да му помогне да успее навън. Според Шотландската затворническа служба Addiewell е замислен като „учебен затвор“, в който осъдените са призовани да се справят с престъпното си поведение и „обстоятелствата, довели до лишаването им от свобода“.
Учебният елемент от престоя им има за цел да „подобри перспективите им за заетост“. Всяка седмица затворниците трябва да извършват 40 часа от така наречената „ целева дейност“.
Затвор Бастой, Норвегия
Поставеният през 1982 г. на необитаем остров затвор Бастой е разположен на една квадратна миля сред борови дървета. Той има и зашеметяваща гледка към океана. В него са настанени 100 убийци и изнасилвачи, които имат достъп до развлекателни дейности като конна езда, риболов, уроци по тенис и слънчеви бани.
Вместо килии осъдените получават вили, в които да живеят. Предоставя им се и собствена земеделска земя, която да обработват. Те и са обслужвани от главен готвач, който предлага ястия като „рибни топчета с бял сос, със скариди“, както и „всичко от пилешко кон карне до сьомга“.
В интервю за CNN през 2012 г. управителят на затвора Арне Квернвик Нилсен казва: „Ако тук сме създали ваканционен лагер за престъпници, какво от това? „Трябва да намалим риска от повторно извършване на престъпление. Ако не го направим, какъв е смисълът от наказанието, освен че клони към примитивната страна на човечеството?“
А цифрите говорят сами за себе си. Данните сочат, че само 20 % от норвежките осъдени са извършили повторно престъпление в рамките на две години след освобождаването си. В Бастой стойностите са още по-ниски – около 16 %.