Доналд Тръмп обяви, че въвежда стопроцентови мита върху всички филми, заснети в чужди страни. Съобщението се появи в личния му профил в собствената му социална мрежа Truth social. Според американския президент производството на филми извън Холивуд е „заплаха за националната сигурност“.
„Филмовата индустрия в Америка УМИРА с много бързо темпо. Други страни предлагат всякакви стимули, за да отдръпнат нашите режисьори и студия от Съединените щати. Холивуд и много други райони в САЩ са опустошени. Това е съгласувано усилие на други държави и следователно представлява заплаха за националната сигурност. В допълнение към всичко останало, това е послание и пропаганда! Затова упълномощавам Министерството на търговията и търговския представител на Съединените щати незабавно да започнат процеса на въвеждане
на 100% мито върху всички филми, влизащи в страната ни и продуцирани в чужди земи.
ИСКАМЕ ОТНОВО ФИЛМИ, СНИМАНИ В АМЕРИКА!“, написа с присъщата си експресивност президентът на САЩ.
По-късно на пресконференция Тръмп допълни пред репортери:
„Чужди нации крадат възможностите за правене на филми на Съединените щати. Направих много задълбочено проучване през последната седмица и сега правим много малко филми. Холивуд е унищожен. Сега имате изключително некомпетентен губернатор (демократът Гавин Нюсъм – бел. ред.), който позволи това да се случи, така че не обвинявам само други нации, но други нации, много от тях, о
ткраднаха нашата филмова индустрия.
Ако не са склонни да правят филм в Съединените щати, трябва да имаме тарифа за продукциите, които влизат. И не само това, правителствата всъщност дават големи пари. Те ги подкрепят финансово. Така че това е вид заплаха за нашата страна в известен смисъл“.
Според „Дедлайн“ изказването на Тръмп идва, след като неговият „специален посланик“ в Холивуд Джон Войт му е представил план за „спасяване на развлекателната индустрия“. През последните седмици актьорът се е срещал с различни представители на гилдии и ръководители на студия и е имало очакване за федерални данъчни облекчения.
По време на обсъжданията е станало ясно, че сериозните
стимули, предлагани от Великобритания, Канада и Австралия, отдавна привличат
водещи холивудски студиа, които са използвали това, за да намалят производствените разходи.
В съобщението на Тръмп не се споменават телевизонни сериали, които се произвеждат предимно в Канада, пише „Площад Славейков“. Стриймъри като Netflix правят голяма част от продукцията си извън САЩ, като същевременно лицензират чуждестранно съдържание.
Не е ясно как ще проработи призивът на американския президент за 100% мита, включително как ще бъдат приложени. Друг въпрос е кога може да бъде наложено мито върху продукции, които могат да заснемат части в чужбина, а други в Съединените щати или да извършват постпродукция в САЩ. Съществуващите досега мита на Тръмп не се отнасят за услугите, а в момента има мораториум на Световната търговска организация върху цифровите стоки, който е в сила до 2026 г.
Също така не е ясно дали тарифата ще се прилага за филми, които вече са в производство в чужбина или частично в чужди страни, като например „Одисея“ на Кристофър Нолан, който се снима в Мароко. „Отмъстителите: Страшният съд“ на „Дисни“ и „Марвел“ се снима във Великобритания. Снимките на „Дюн: Месия“, третият филм от поредицата, ще започнат в Унгария през септември.
Въпреки това, други страни също биха могли да отговорят на 100% тарифата със собствени мита върху американски филми.
Това би се отразило на международните приходи от боксофис –
огромна част от приходите на големите студия. „Дисни“, световният лидер в боксофиса през 2024 г., е привлякъл 2,23 милиарда долара в САЩ и 3,23 милиарда долара в международен план, напомнят от „Дедлайн“.
Миналия месец - в отговор на 145% мита, наложени от Тръмп върху стоки от Китай, Пекин отговори, като обеща да намали броя на американските филми, внасяни в страната.
Решението на президента ще засегне и България, казват от „Холивуд рипортър“. Според изданието съществува цял сегмент на нискобюджетни холивудски продукции, които традиционно се снимат в България и Румъния. От няколко години насам България предоставя данъчни облекчения за чуждите филмови продукции и възстановява част от производствените им разходи.