Замък, който ще ви остави без дъх със своята величествена тайнственост… На по-малко от час от една от най-обичаните дестинации – Бари, на върха на малък хълм с изглед към живописното градче Андрия и съседните селца в италианския регион Апулия, се намира една от най-необикновените архитектурни забележителности не само в Италия, но и в света.
Неговото име е Кастел дел Монте, което на италиански означава „Замък на хълма“. На височина от 1346 метра над морското равнище – замъкът, устоял на вековете, е построен преди 800 години. Днес като безмълвен пазител на историята, той е увековечен върху обратната страна на италианските евромонети от един цент.
Неговото разположение всъщност няма стратегическо значение. Този архитектурен шедьовър е символ на безкрайната амбиция на краля на Прусия Фридрих II Велики. От 1996 г. е признат от ЮНЕСКО за обект на световното наследство.
Кастел дел Монте не е просто замък. Той е изящно свидетелство за съвършеното сливане на влияния от класическата античност, Близкия Изток и северноевропейската цистерцианска готика. Зад дебелите му стени и извисяващите се кули, освен много история, се крият още легенди и мистерии, които усилват неговото загадъчно очарование.
Екзотеричният осмоъгълник
Хиляди туристи го наричат Осмоъгълникът. Тази геометрична форма, която съчетава строгите линии на квадрата с плавните извивки на кръга, създавайки осемлъчова звезда, носи
в себе си дълбока символика и енигматичност.
Тя е символ на съвършенство и хармония, но също така крие връзка с по-тъмни сили, свързани с черната магия и окултните ритуали. За някои осмоъгълникът отразява изящния баланс между небесното и земното, докато други виждат в него ключ към древни езотерични знания, обвити в мистерия и тайни. Тази форма е като врата към скритите дълбини на Вселената, където срещата на видимото и невидимото създава ново измерение.
Съществуват теории, че император Фридрих II е избрал този мистичен дизайн в култ към съюза между небето и земята. Смята се, че замъкът е бил използван за астрономически наблюдения. Неговите прозорци и отвори са разположени с такава прецизност, че позволяват на слънчевите лъчи да проникват в определени части от него само в точно определени дни от годината, разкривайки скрити символи и послания.
Някои твърдят, че Кастел дел Монте е бил посветителски храм или дори тайно убежище за езотерични изследвания, където императорът и неговите доверени мъдреци са се отдавали на търсене на знание, обгърнати от мистерия и тайнство.
Случайно или не, американската режисьорка Патриша Леа Дженкинс избира Оръжейната кула на игралния филм от 2017 „Жената чудо“ да бъде не в кой да е замък, а именно в Кастел дел Монте. Легенди гласят, че тази кула крие не просто артефакт, а самия меч „Убиец на Бога“ — оръжие, за което се разказва, че притежава силата да унищожава божества.
Легендата за Сарацините
Една от легендите, свързани с причината поради която Фридрих II решава да построи замъка, разказва за откриването на артефакти, свързани с древен храм. Според нея на мястото някога е имало храм със статуя, върху която били гравирани привидно безсмислени думи. Тe всъщност водели към съкровище — загадка, подобна на легендите за тамплиерите. Да, точно така, досущ като историята за „Граф Монте Кристо“.
Един сарацин или ,,източен човек“ успял да разгадае мистерията, благодарение на сън, в който му се разкрило решението. ,,Сарацин“ е термин, използван в Европа през Средновековието за наименование на мюсюлмански народи. Думата често носела известен презрителен оттенък. След като съкровището било намерено и използвано за строежа на замъка, храмът се сгромолясал, оставяйки отломки, върху които били положени основите на Кастел дел Монте.
Не е известно дали самият Фридрих II е открил съкровището, но легендата определено го е вдъхновила да създаде архитектура, съчетаваща романски, готически, ислямски и класически стилове. Тази смесица отразява космополитната и мултикултурна визия на краля на Прусия, известен с интереса си към различните култури и науки.