Ценителите на италианския Ренесанс могат да са благодарни на технологията за разпознаване на лица, чрез която беше разкрита изгубена картина на художника Рафаело. Изследователски екип от английските университети в Нотингам и Брадфорд установи, че има 97% шанс мистериозното платно, изучавано от историци на изкуството в продължение на десетилетия, да е дело на прочутия майстор.
Експертите са направили
сравнение, използвайки система за лицево разпознаване с изкуствен интелект.
Тази програма е била разработена от професора по визуални компютри в университета в Брадфорд, Хасан Угайл през 2002 г.
Дълбока
невронна мрежа, която чрез машинна технология обработва данни в слоеста структура, проведе директно лицево сравнение
на двете картини. Следствие на това беше заявена висока статистическа вероятност, че един художник е създал и двете произведения. Установено е, че двете Мадони имат 97 процента прилика, с 86 процента прилика за бебето Исус. Изследователите твърдят, че
сходство от 75 процента или повече се счита за идентичност на произведенията.
„Разглеждането на лицата с човешко око показва очевидно сходство, но
компютърът може да вижда много по-дълбоко, отколкото ние, в хиляди измерения,
до ниво пиксел“, казва Угайл в изявление. „Моите колеги и аз заключихме, че идентични модели са използвани и за двете картини и несъмнено са от един и същ художник, а именно Рафаело,“ допълва той.
Технологията може да разкрие неща, които са били скрити като тази изгубена картина, допълва изявлението на Хасан Угайл, Адам Лоу, директор на студиото за изкуство и цифрови технологии Factum Arte и основател на Factum Foundation. „Подозирам, че изучаването на повърхността ще се окаже по-точно от разпознаването на лица. Картината е репрезентация, в този случай репрезентация на лице – триизмерна форма, медиирана чрез боя с четка. Винаги ще има стилистични следи и
софтуерът за разпознаване на образи може да помогне за разкриването им“,
завършва той.
Лоу работи с машинно обучение, за да идентифицира характерните следи от начина, по който художниците рисуват с боя върху повърхността. По неговите думи „това се нарича стил на художника, но в действителност това е информация, която е вградена в повърхността на картината.“.