След като получи все повече критики след първоначалния си отговор на насилственото нападение срещу сърежисьора на наградения с „Оскар“ филм „No Other Land“ Хамдан Балал, Академията за филмово изкуство и наука се извини в петък, че не е споменала името на Хамдан Балал.
В писмо до членовете на Академията главният изпълнителен директор Бил Крамър и нейният президент Джанет Янг изразиха съжаление, че не са направили пряко изявление за Балал, съобщи Асошиейтед прес. Според свидетели в понеделник режисьорът е бил пребит от израелски заселници на Западния бряг, а след това задържан от израелски военни.
Нападението, само няколко седмици след като Балал и колегите му режисьори спечелиха наградата за най-добър документален филм на наградите „Оскар“, беше широко осъдено от редица филмови организации и др. В сряда
Академията публикува изявление, в което осъжда „нанасянето на вреда или потискането на творци
заради тяхната работа или гледни точки“.
Ювал Абрахам, журналист и сърежисьор на „No Other Land“, беше силно критичен към тази реакция, сравнявайки я с „мълчанието за нападението на Хамдан“.
В петък повече от 600 от 11 000-те членове на Академията публикуваха отворено писмо, в което се казва, че изявлението „далеч не отговаря на чувствата, които този момент изисква“. Сред подписалите са Хоакин Финикс, Оливия Колман, Риз Ахмед, Ема Томпсън, Хавиер Бардем, Пенелопе Крус и режисьорът на „Зона на интерес“ Джонатан Глейзър.
След заседанието на управителния съвет на Академията в петък Крамър и Янг отговориха с ново изявление.
„Искрено се извиняваме на г-н Балал и на всички творци, които се почувстваха неподкрепени
от предишното ни изявление, и искаме да уточним, че Академията осъжда насилието от този вид навсякъде по света“, пишат те до членовете. „Ние се отвращаваме от потискането на свободата на словото при каквито и да било обстоятелства.“
„No Other Land“, съвместна израелско-палестинска продукция, описва ситуацията в Масафер Ята, която израелските военни определят като зона за тренировки с бойни стрелби през 80-те години на ХХ век и нареждат да бъдат изгонени жителите, предимно арабски бедуини.
След като не успява да намери разпространител в САЩ въпреки широкото одобрение, „No Other Land“ е пуснат самостоятелно по кината. Все пак филмът успява да надхвърли 2 млн. долара в северноамериканските кина, след което печели „Оскар“.