Какво се случва, когато второстепенните герои застанат в центъра на действието? Какъв е смисълът на живота, ако ролята ти е предварително написана? Има ли изход от абсурда на съществуването?
Тези въпроси търсят отговор в премиерния спектакъл „Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ от Том Стопард, с който режисьорът Боян Крачолов дебютира на Голяма сцена в Народния театър на 28, 29 и 30 април.
Интелигентна и изпълнена с остроумен хумор, пиесата предлага поглед към съдбата на Розенкранц и Гилденстерн – двама второстепенни персонажи от „Хамлет“, които внезапно стават главни действащи лица.
Попаднали в свят, който не разбират, те се опитват да намерят смисъл в собственото си съществуване, но откриват единствено хаос, липса на логика и неизбежна съдба.
Историята за изгубената идентичност,
невидимите малки хора в големите истории
и сблъсъка между съдба и свободна воля, е повече от актуална в съвременния свят.
Разказват ни я актьорите Ненчо Костов, Пламен Димов, Александра Василева, Александър Кънев, Надя Керанова, Радена Вълканова, Мартин Димитров, Валентин Балабанов, Иван Николов, Димитър Крумов, Александър Тонев, Асен Данков, Явор Вълканов и Дарина Радева.
Снимка: Народен театър
В три поредни премиерни вечери на сцената на Народния театър ще проследим историята на онези, които обикновено остават незабелязани. Подобно и на други спектакли в Народния в последно време,
публиката ще бъде въвлечена в действието по атрактивен начин,
а в определени моменти ще бъде на една ръка разстояние от случващото се.
Днес, когато животът ни изглежда предначертан от алгоритми, а личността се губи сред роли и очаквания, „Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ е покана да се вгледаме в себе си и да си зададем вечните въпроси: Какъв е смисълът на съществуването? Има ли изобщо свободна воля? Това съобщават от екипа на театъра
Билетите за спектакъла вече са в продажба онлайн и на касите на театъра.
Боян Крачолов е един от най-интересните съвременни театрални режисьори. Той умее да впечатлява публиката с нетрадиционния си подход. Последният му спектакъл „Балът на Капулети“ предизвика стотици зрители да обикалят около Народния театър, в преследване на играещите по фасадата актьори. Носител е на ИКАР 2024 за режисура за спектакъла си „Петрови в грипа и около него“.