24 Jan 2025

Българските „Оскари“: Историята на „Аскеер“ и най-награждаваните артисти

  • 86
Българските „Оскари“: Историята на „Аскеер“ и най-награждаваните артисти
© БД Онлайн
Шрифт:
Принтирай

Наградите „Аскеер“, които тази година отбелязват своята 34-годишнина, поставят в центъра на вниманието българското театрално изкуство и неговите най-ярки таланти. Признати като българския еквивалент на „Оскарите“, те започват своето вдъхновяващо пътешествие през 1991 г. със скромна церемония в НДК, продължила едва 45 минути - начало на една традиция, която днес е символ на престиж и творчески дух.

„Едно от най-важните достойнства на наградите е, че създават изключително ценна памет за българския театър“,

казва българската актриса и театрален режисьор Диана Добрева в документалния филм на Станислав Терзиев – „Дългият път на нощта на Аскеерите“.

 Снимка: Instagram / askeerawards

Наградите се присъждат от Фондация „Аскеер“ за изключителни постижения в театралното изкуство. Неин председател е Милен Миланов. По традиция церемонията винаги се провежда на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий,  на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Всеки победител получава емблематичната статуетка на войник с падаща каска, създадена от скулптора Георги Чапкънов – Чапа.

В очакване на празника на словото: Какви събития да посетим на 24 май?

„Баща ми беше театрален художник, майка ми актриса. Така се стекоха обстоятелствата, че на мен възложиха задачата да създам прочутия „Аскеер“. Опитах се да запазя идеята на „Оскар“-а и да въплътя духа на Армията“, обяснява скулпторът.

Как се ражда идеята за учредяването на наградите „Аскеер“?

 Снимка: Театър "Българска армия"

През 1991 г., докато пият кафе между репетиции в Театър „Българска армия“, актьорите Ивайло Христов, Мимоза Базова и Георги Новаков – малко преди Деня на театъра, 27 март – решават да създадат нещо като награди, провокирани от заръката на тогавашния директор – полк. Стефан Тамахкяров – да измислят нещо ново и интересно за театъра. „Аз казах: ‘Оскарите’, а Георги ми отвърна на шега: ‘С-А – Аскеери’ – защото е Армията“, и така се завъртя колелото“, споделя Ивайло Христов във филма за престижните награди.

Ивайло Христов, Атанас Атанасов и Ирини Жамбонас в нова пиеса по Стефан Цанев

„Решихме да минем в другата крайност – дълги рокли, кожи, кепета, мъжете бяха в смокинги. Раздавахме и награди. Ивайло предложи да го направим на принципа на „Оскарите, разказа Мимоза Базова пред „Арт Портал“ , след като получи почетен „Аскеер“ на миналогодишната церемония. Аскеерите се родиха в момент, когато актьорите нямахме никакво самочувствие – бедни, стъпкани. Те се появиха като противодействие на всичко това, за да покажем, че сме живи“, казва дългогодишният режисьор на наградите Владимир Люцканов в документалния филм.

Кой избира носителите на „Аскеер“ и как се е променял регламентът през годините?

 Стефан Данаилов с „Аскеер за цялостен принос през 2015 г. Снимка: БГНЕС

Днес отличията се връчват официално по философията „от артисти – за артисти“, работещи в различни български театри. 

„Спомням си Вълчо Камарашки, който през един сезон изгледа 105 представления и едновременно активно участваше в театрални постановки – за да си представите какъв труд и отдаденост стоят зад тези награди“, споделя българският театрален и филмов актьор Васил Михайлов.

Кои са номинираните за театралните награди  „Аскеер“?

През годините регламентът за номиниране и избор на победители в „Аскеер“ претърпя съществени промени. През 1992 г. броят на категориите се е увеличил от 8 на 11, а две години по-късно към състезанието били допуснати и театри извън пределите на София.

През 2005 г. се учредява специалната категория „Съвременна българска драматургия“ с отделно жури,

а през 2007 г. се въвежда Почетен „Аскеер“ за изключителен принос към театралното изкуство. От 2009 г. комисията, която определя номинациите в категориите за спектакли, включва театрали от различни трупи, а участието на Театър „Българска армия“ в нея е ограничено. През 2017 г. постановките на този столичен театър са допуснати до номинации, тъй като няма техни представители в комисията. Две години по-късно всички победители вече се избират от пълноправните членове на фондацията, включително и в категорията „Съвременна българска драматургия“. В този процес тежестта на всеки глас зависи от броя на гледаните представления. Въпреки това - през същата година спектаклите на Театър „Българска армия“ отново не подлежат на номиниране. 

Кои са най-награждаваните актъори?

Наградата „Аскеер“ безспорно може да привлече вниманието към един актьор, но сама по себе си не гарантира успешно му кариерно развитие. С времето сме ставали свидетели на случаи, в които млади таланти – отличени както в категорията „Изгряваща звезда“, така и в други – остават извън голямата сцена за дълги периоди. В следващите редове ще видим кои артисти са печелили най-много отличия „Аскеер“ – онези, които са успели да оставят трайна следа в българския театър. 

Наум Шопов

 Снимка: Сергей Антонов

Наум Шопов е носител на наградата „Аскеер“ три пъти – през 1991, 1993 и 2003 г. На първата церемония през 1991 г. той е отличен в категорията „Водеща мъжка роля“, а две години по-късно получава признание отново в същата категория за изпълнението си в „Последният запис“ от Самюъл Бекет, поставена в Народен театър „Иван Вазов“. През 2003 г. актьорът е удостоен с престижния „Аскеер“ за цялостно творчество – заслужено признание за неговия изключителен принос към българския театър.

Наум Шопов-младши с награда за най-добър актьор
Диана Добрева

 Снимка: БТА

Диана Добрева и представленията, по които работи, печелят седем награди „Аскеер“ – признание за нейния ярък принос към съвременния български театър. През 2008 г. постановката ѝ „Макбет“ печели „Аскеер“ за костюмография, като тя е съавтор на костюмите заедно с Николина Богданова. През 2019 г., когато нейната постановка „Дебелянов и ангелите“ грабва пет награди, включително за най-добро представление и най-добра режисура. През 2022 г. Добрева е отново отличена с наградата за режисура – този път за поетичната сценична адаптация на романа „Коприна“ от Алесандро Барико.

Александър Морфов

 Снимка: Румяна Тонева

Той е носител на наградата „Аскеер“ в категория „Режисура“ общо пет пъти. За първи път я получава през 1994 г. за спектакъла „Дон Кихот“ по Сервантес в Народен театър „Иван Вазов“. Четири години по-късно, през 1998 г., е отличен за „На дъното“ от Максим Горки, отново в Народния театър. През 2005 г. печели за режисурата на „Хъшове“ по Иван Вазов, а през 2007 г. – за постановката „Дон Жуан“. Последната му награда е от 2023 г. за спектакъла „Антигона“ по Жан Ануи в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“ – Плевен.

Директорът на Народния театър осъди Александър Морфов
Ирини Жамбонас 

 Снимка: БТА

Тя е единствената носителка на три награди „Аскеер“ в категория „Поддържаща женска роля“. През 2005 г. е отличена за ролята си в „Чайка“ от Антон П. Чехов в МГТ „Зад канала“, през 2014 г. – за спектакъла „Заминавам“ по Алексей Слаповски, а последната ѝ награда през 2019 г. е за участието ѝ в „Аз обичам, ти обичаш, тя обича“ по текстове на Теди Москов и Симон Шварц.

„Обадете се по-късно – в кома съм“ - „лъже лечение“ по „Теди Московски стил“
Яна Борисова

 Снимка: БГ Радио 

Яна Борисова е носителка на наградата „Аскеер“ три пъти. През 2008 г. печели в категория „Съвременна българска драматургия“ за „Малка пиеса за детска стая“ по нейна драматургия, поставена в Театър 199 „Валентин Стойчев“ с режисьор Галин Стоев. През 2022 г. получава наградата за моноспектакъла „На живо“ по неин текст, с участието на Александра Сърчаджиева. Преди две години е отличена отново за драматургията си с постановката „Място, наречено другаде“.

Българските „Оскари“: Историята на „Аскеер“ и най-награждаваните артисти
Предишна Българските „Оскари“: Историята на „Аскеер“ и най-награждаваните артисти
Българските „Оскари“: Историята на „Аскеер“ и най-награждаваните артисти
Следваща Българските „Оскари“: Историята на „Аскеер“ и най-награждаваните артисти