Достъпът до пиратски сайтове за филми ще бъде блокиран, след като Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП) спечели първото по рода си подобно дело у нас.
Според решението на Софийски градски съд три интернет доставчика в България трябва да блокират достъпа до сайтовете ThePirateBay и Zamunda. В решението, постановено на първа инстанция, пише още, че трябва да се блокират всички огледални сайтове (proxy). Включително и такива, които не са изрично посочени, пише dir.bg.
„България се присъединява към 20 държави по света, които вече са блокирали The Pirate Bay, включително 13 държави в ЕС“, коментират от БАМП. В същото време от Zamunda обявиха, че ще излязат с позиция до 48 часа. Такава към момента все още няма.
Zamunda е най-популярният и голям торент сайт в България. Досега той не е блокиран в други страни, а 80% от трафика към него е с местен произход. Домейнът често е в Топ 10 на най-посещавани сайтове у нас.
От Zamunda посочват, че всеки ден сайтът се ползва от 350 000 уникални посетителя. Броят на месечните потребители е около 9 милиона.
Пез 2014 година Zamunda попадна в
черния списък с пиратски сайтове в САЩ.
Американското министерството на търговията обяви, че сайтът е заплашен от криминално преследване.
През 2019 година срещу българският торент тракер бе подаден колективен сигнал от американските филмови гиганти Paramount, 20th Century Fox, Sony и Lionsgate. Те излязоха с писмо до Филмаутор и Министерството на културата дни преди това. В него се заявяваше, че заради тегленето на филми, те губели по 6 милиона лева годишно.
През 2021 кaбинeтa нa главния пpoĸypop нa Бългapия поиска помощ от aмepиĸaнcĸoтo пpaвocъднo миниcтepcтвo за блокирането на Zamunda.
Трудно е да се изчисли каква е загубата на българските музиканти от сайта. Факт е, че почти никой не тегли музика от Zamunda. Сайтът се ползва основно за сваляне на филми, игри и програми.