Киното има силно влияние върху начина, по който възприемаме различни теми. Една от най-чуствителните и често обсъждани е темата за психичното здраве, която отдавна е обект на критики. Значителен принос за тези реакции имат стереотипите – предварително създадени и често погрешни представи за хората с психични разстройства. Например, негативният образ на човек с психично разстройство, който проявява насилие, се среща твърде често в киното. Честото показване на този образ във филмите го превръща в трайна, но погрешна представа у публиката.
Покойната Кари Фишър, известна най-вече с ролята си на принцеса Лея Органа в оригиналната трилогия на „Междузвездни войни“, често коментираше тази тема, особено в контекста на собствената си борба с биполярно разстройство. Тя редовно говореше за необходимостта от
по-добро представяне на психичното здраве в публичното пространство,
като твърдеше, че това помага за намаляване на стигмата и показва, че е възможно да се живее с психични проблеми.
В последните години нараства ли фокусът върху психичното здраве в киното според вас? Има ли положителна промяна в начина, по който се представя тази тема? Ако ви е трудно да отговорите на тези въпроси, днес сме подбрали за вас някои от най-новите и най-обсъждани филми, които разглеждат които разглеждат задълбочено чувствителната тема.
„Нормални хора“
„Нормални хора“ е романтична психологическа телевизионна драма, базирана на романа от 2018 г. на Сали Руни. Сериалът проследява отношенията между Мариана Шеридан (Дейзи Едгар-Джоунс) и Конъл Уолдрон (Пол Мескал), докато преминават през зрелостта от последните дни в гимназията до студентските години. Основни сценаристи са Руни и Алис Бърч, а режисьори – Лени Ейбрахамсън и Хети Макдоналд.
В сериала депресията се представя като състояние, водещо до пълна загуба на енергия, последвано от пристъпи на паника с по-кратка продължителност. Те са представени чрез образа на Пол Мескал. „Нормални хора“ не подценява, но и не преувеличава темата за психичното здраве. Често психичните проблеми в телевизионните продукции се показват или като неразрешими, или като лесно разрешими, пише NBC News.
На 72-ите награди Primetime Emmy сериалът е номиниран за четири награди, включително за изключителна главна мъжка роля за изпълнението на Мескал и за изключителна режисура за Ейбрахамсън.
Aftersun
Това е полуавтобиографичен драматичен филм от 2022 г., с главна роля актьорът Пол Мескал, написан и режисиран от Шарлот Уелс. Филмът проследява 11-годишното момиче Софи, което прекарва почивка с баща си Калъм в турски курорт през 1999 г. Въпреки че се опитва да скрие вътрешните си терзания, Калъм проявява признаци на депресия и тревожност, които се старае да прикрие пред дъщеря си. Филмът изследва както теми като психично здраве, така и сътресения в семейството, както и ежедневните невидими предизвикателства, които хората често се опитват да прикрият.
Aftersun беше високо оценен от критиците. Филмът получи четири номинации на 76-ите награди БАФТА, а Пол Мескал в ролята на бащата беше номиниран за Оскар за най-добър актьор. The National Board of Review обяви Aftersun за един от най-добрите филми на 2022 година.
„Най-щастливото момиче на света“
Мила Кунис, известна най-вече с комедийните си роли, с годините демонстрира своя талант и в драматични превъплъщения, като тези в „Черен лебед“ и „Трето лице“. Един от най-високо оценените ѝ проекти е психологическият трилър от 2022 „Най-щастливото момиче на света“.
Филмът проследява успешна редакторка на списание, изиграна от Кунис, която трябва да се изправи пред травматична тайна от миналото си – спомена за преживяна стрелба в училище като тийнейджърка. Филмът се занимава с травмата от подобни преживявания и изцелението, което настъпва чрез окончателното признаване на болезнените истини.
„Лео“
Анимационният комедиен филм от 2023 г., продуциран от Netflix и режисиран от Робърт Маркато, разказва историята на Лео (озвучен от Адам Сандлър) – намръщен гущер, прекарващ живота си в аквариум в класна стая. Привикнал към монотонното ежедневие, Лео винаги е изпитвал любопитство към света извън аквариума. Филмът изследва важни теми като себепознание, свобода и преодоляване на лични предизвикателства. Съчетавайки хумор с емоционални моменти, „Лео“ предава на младата аудитория послания за приемане на различията и справяне с несигурността, като същевременно предлага ценни житейски уроци, подходящи както за деца, така и за възрастни.
„Отвътре навън“ 2
„Отвътре навън 2“, един от най-успешните филми на 2024 г., продължава историята, развиваща се в съзнанието на малко момиченце на име Райли. Както и в първата част, героите са персонификации на нейните емоции. Ключовата разлика във втората част е въвеждането на нови емоции – Тревожност, Завист, Досада и Голям Срам, предизвикани от навлизането на Райли в пубертета. Повече за филма можете да прочетете в ревюто на Art Portal.
„Тревожност“
Ето и едно българско предложение, чиято премиера беше през септември. Сериалът „Тревожност“, продукция на БНТ и „Мирамар филм“ под режисурата на Илиян Джевелеков разглежда темата за психичното здраве в дълбочина. Чрез ярки персонажи се пресъздават личните истории на хора, потърсили психотерапевтична помощ. Сюжетите са базирани на книгите на д-р Огнян Димов и на случаи от практиката на Иван Игов.
В 13 епизода актьорите Пенко Господинов и Ана Пападопулу влизат в ролите на д-р Манов (психоаналитик) и съпругата му д-р Ясенова (детски психолог). Те се сблъскват с различни казуси и сложни взаимоотношения, като в кабинетите им идват хора с дълго потискани проблеми, мании и фобии – решили или принудени да споделят. Сериалът проследява и емоциите и на самите психолози, включително и техните семейни отношения, като дава възможност на зрителите да видят отблизо двете страни – както на пациента, така и на терапевта.