Националната асоциация на музикалните издатели изпрати писмо до съдебната комисия на Сената и Камарата на представителите, в което се застъпва за промяната промени начина, по който издателите и авторите на песни преговарят със платформата Spotify , за да определят приходите си от стрийминг.
Асоциацията представлява трите големи музикални издателства (Universal Music Publishing Group, Sony Music Publishing и Warner Chappell). Тя се застъпва и за много други независими издателски компании. В момента всички те призовават Конгреса да промени стария лиценз, който според търговската организация
„пречи на частните преговори на свободния пазар“
и позволява на „големи технологични фирми като „Spotify“ да „злоупотребяват“ със сегашната система.
„Големи компании с чуждестранна собственост като „Spotify“ не трябва да се ползват с предимства пред американските автори на песни заради остаряла федерална политика“. Това пише в своето писмо Дейвид Израелит, главен изпълнителен директор на асоциацията. „С една проста промяна Конгресът може да отмени
повече от 100-годишна грешка.
На всеки пет години издателите и платформите се срещат с Комисията за регулиране на съобщенията. На тази среща те определят своите тарифи, което преди две години предизвика спорове.
Общият лиценз, свързан с механичните възнаграждения, се администрира от Колектива за механично лицензиране. В писмото на главният изпълнителен директор на организацията се позволява на издателите да се откажат от този лиценз и вместо това
„да работят в рамките на свободния пазар“.
От Националната асоциация на музикалните издатели (NMPA) са все по-критични към този ход. Като знак за нарастващото напрежение.
NMPA изпрати писмо за прекратяване и отказ до Spotify във връзка с несвързани твърдения за нелицензирано музикално съдържание, което според нея Spotify разпространява чрез своите текстове, музикални видеоклипове и подкасти.
Миналата седмица Spotify нарече прекратяването на искането на Националната асоциация на музикалните издатели
„трик за пресата, изпълнен с фалшиви и подвеждащи твърдения“
и „опит за отклоняване на вниманието от сделката, с която NMPA се съгласи и която отбеляза през 2022 г.“ Говорител на Spotify заяви миналата седмица, че „искът засяга условия, с които издателите и стрийминг услугите са се съгласили и са отпразнували преди години в рамките на споразумение“.
През 2023 г. Spotify плати рекордна сума на издателите и обществата и е на път да изплати още по-голяма сума през 2024 г.