Ново изследване на научен екип с българско участие показва наличието на
три екзопланети в една от най-интересните мултипланетни системи, откривани до момента.
Тя се намира на 1100 светлинни години от Земята, около звездата TOI-4504 в съзвездието Кил, съобщиха от екипа на Физическия факултет на Софийският университет „Свети Климент Охридски“.
„Космическият телескоп TESS на NASA е един от най-добрите „ловци“ на екзопланети,
с които човечеството разполага към момента. Екзопланета е всяка планета, която обикаля в орбита около звезда извън Слънчевата система. Телескопът TESS търси екзопланети с помощта на пасажния метод. По този начин астрономите могат да преценят какъв е размерът на екзопланетата и нейният орбитален период – времето, за което прави една обиколка около звездата. Ако в системата има други екзопланети, тяхното гравитационно влияние оказва ефект върху времената на пасажите. Така, чрез оценка на промените в тези времена, учените могат да открият нови планети, дори ако последните не преминават пред своята звезда“, обясняват от екипа на Физическия факултет, цитиран от Нова телевизия.
Публикацията, свързана с откритието, е представена в престижния научен журнал Astrophysical Journal Letters. Основен принос към изследването има българският астроном д-р Трифон Трифонов.
Той е учен в Института по астрономия „Макс Планк“ в Хайделберг, Германия, както и изследовател в катедра „Астрономия“ към Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Астрономът оглавява и
българската група за търсене на екзопланети в рамките на проекта EXO-RESTART
– инициатива, насочена към откриването на нови светове отвъд нашата Слънчева система.