Търсене
Close this search box.

„В края на ноември“: куклен спектакъл за възрастни в „Топлоцентрала“

„В края на ноември“: куклен спектакъл за възрастни в „Топлоцентрала“

Сподели

„В края на ноември“ по мотиви на последната книга от поредицата за Мумините на Туве Янсон е авторски куклен спектакъл за възрастни. Поставят го Станислава Кръстева и Румен Гаванозов.

Ще може да го гледате съвсем „в края на ноември“ – на 26 ноември от 19:30 ч. в „Топлоцентрала“.

Туве Янсон

Финландска писателка и художничка, Туве Янсон е създателката на известната комиксова поредица за „Мумините“ (Moomins). Те се превърнаха в световна сензация и продължаващия своя живот и днес. „В края на ноември“ е осмата от поредицата книги за мумините. И е единствената ѝ книга, в която отсъства муминското семейство – главни герои в поредицата.

„В края на ноември“

„В края на ноември“ е тиха и меланхолична книга. Главните герои – семейство Мумин, отсъстват – смел избор за писателката, която е на върха на популярността си през 1970 г., когато е публикувана книгата.

Вместо да се съсредоточава върху обичайните си главни герои, в центъра на тази книга Туве Янсон

поставя ценностите на муминското семейство

и как те са продълженени от съществата, които са останали в Муминската долина. Опитвайки се да живеят така, както е живяло семейството. Това е едно красиво сбогуване, което вдъхва и надежда. Като читатели не знаем дали семейството е напуснало долината завинаги, или ще се върне. Но както научаваме от историята, мумините знаят как да се сбогуват подобаващо, или поне някога са знаели как да го правят.

„Нагоре, нагоре и надалеч…“

А сега да се пренесем „нагоре, нагоре и надалеч“, където решават да ни отведат сценографката Станислава Кръстева и актьорът Румен Гаванозов. В този куклен спектакъл за възрастни.

 „Това е една история за пътя. Пътят, по който всеки от нас поема още щом се роди. През по-голямата си част, това пътуване е неосъзнато и продължава да се случва въпреки това. Но в редките мигове, в които ни се даде да проумеем смисъла, разбираме, че въпросът не е къде ще ни отведе този път. А как ще го извървим.

Неизбежно, необратимо, неотложно е всичко, което се случва на героя. Много често живеем с представите за бъдещето или със спомените от миналото. Човек е склонен да „отлага“ настоящето.

За Старчето (както той сам се назовава), това е невъзможно.

Той няма минало (макар, че е на сто години), тъй като не помни нищо. Забравил е предназначението на повечето предмети. И сега се налага да ги преоткрива наново. Неизбежно е. Но това се оказва една добра възможност – ново име, нови приятели, ново желание да пътува...“ще отворя чадъра и ще затворя вратата зад гърба си след сто стари години“.

А накъде ще тръгне – пътят знае. Вече спокоен, като ходещо дърво, чиито листа не потрепват, ще потъне в гората с хиляди километри тишина пред себе си...

Показват „Шекспир като улично куче“ в Топлоцентрала

Последвайте ни в:

Актуално

Миро с 360-градусово музикално шоу в зала „Арена София“ на 26 ноември
Юбилейното издание на „Европейски музикален фестивал“ кани в София елитни оркестрови ансамбли и солисти
Към „Времето на Казанова“ ни връща тазгодишният карнавал във Венеция
Шакира тръгва на първото си световно турне от седем години насам
Първи кадри от предстоящия четвърти сезон на сериала „Бриджъртън“
Кои са номинираните за наградите „Златни патета“ – 2025?

Избрано за вас