Кости на римски гладиатор със следи от ухапване са първото археологическо доказателство, че на арената наистина са се водели битки между хора и лъвове, съобщава Би Би Си. Човешките останки на млад мъж са открити още през 2004 г. при разкопки край британския град Йорк, място, известно като единственото добре запазено гробище на римски гладиатори. Едва с нови изследвания обаче успява да се докаже, че белезите в областта на таза му по всяка вероятност са следи от среща с лъв.
„Години наред нашето разбиране за римските гладиаторски битки и животинските спектакли разчиташе предимно на исторически текстове и артистични възстановки – коментира проф. Тим Томпсън от ирландския „Maynooth University“, водещия автор на проучването. – Това откритие представлява първото пряко физическо доказателство, че подобни събития наистина са се случвали в епохата. То преобразява възприятията ни за развлекателната култура на римляните в региона“.
Проучването е публикувано в списанието „PLoS One“.
Белезите по костите на гладиатора са били изследвани с 3D скенер
и след това сравнени с формата и големината на захапката на големи котки от Лондонския зоопарк. Така се стига до заключението, че човекът е загинал при среща с лъв, пише „Площад Славейков“. С голяма сигурност може да се предположи, че захапките са се появили около момента на смъртта, което изключва теорията животното да е нападнало трупа след кончината, допълва Томпсън.
Местоположението на белезите също е показателно за обстоятелствата на смъртта му – лъв обичайно не би нападнал директно тазовата област. Заради това Томпсън предполага, че движенията на гладиатора са били ограничени по някакъв начин, след което лъвът го е захапал за повлякъл със себе си.
Скелетът е на мъж на възраст между 26 и 35 години. Погребан е в яма с двама други души, открити са и конски кости. Според предишни анализи на останките той е бил т. нар. бестиарий – гладиатор, който влиза в битка с опасни животни. Предполага се, че той е водил „кратък и донякъде брутален живот“, заключават археолозите. Те се позовават на травми на рамото и гръбнака на човека, свързвани с тежък физически труд и чести битки.