Представете си, че можете да изпращате съобщения на приятелите и семейството си, като контролирате телефона си само с мислите си. Тази идея някога беше част от научната фантастика, пише Euronews.
Досега технологиите, които позволяват превръщането на мислите в текст, често изискваха имплант в мозъка. От няколко дни обаче учени от Технологичния университет в Сидни използват устройство, подобно на шапка, за да проучат как AI може да интерпретира мозъчната активност.
Тя следи мозъчните вълни на човека, който я носи, и превръща мислите му в писмен език.
Екипът зад декодиращото устройство обяснява, че системата използва два типа AI, за да интерпретира сигналите на мозъчните вълни. „Първо използваме модел за дълбоко обучение, който превежда мислите в желаните думи. След това прилагаме голям езиков модел, който съпоставя декодираните думи и компенсира грешките при разчитането на електроенцефалограмата (ЕЕГ)“, обяснява пред Euronews Чин-Тенг Лин, изследовател в Технологичния университет в Сидни.
Резултатите са близки до съвършенство, но не са напълно точни - около 75%. Екипът работи за постигане на 90% точност.
Други системи за декодиране на език, които са в процес на разработка, досега са изисквали от пациентите хирургично поставени импланти или функционален ядрено-магнитен резонанс (фЯМР).
През 2023 г. проучване с пациент, преживял инсулт и успял да комуникира отново чрез интерфейс мозък-компютър и AI гласов генератор, предизвика голям интерес. Миналата година мозъчният чип Neuralink на Илон Мъск беше имплантиран за първи път в човешки череп. Специалистите смятат, че това може да подпомогне възстановяването на пациенти с мозъчни заболявания.
„Като учени разглеждаме дадено заболяване и проучваме кои функции са засегнати. След това установяваме какви са нуждите на пациента и чрез технологии се опитваме да ги възстановим до предишното им състояние. Възможностите след това са неограничени“, казва Мохит Шивдасани, изследовател в областта на биоелектрониката в Университета на Нов Южен Уелс.