Чувствате ли се постоянно под напрежение? Имате проблеми в работата, тревожите се за куп неща? Стресът е неизменна част от съвременния живот и може значително да повлияе на различни системи в тялото, включително на отделителната. Той може да предизвика или влоши състояния като свръхактивен пикочен мехур.
Разлика между остър и хроничен стрес
- Острият стрес е непосредствената реакция на тялото ви към възприемана заплаха. Помислете колко силно бие сърцето ви преди изпит или как подскачате, когато чуете силен шум. Този вид стрес е интензивен, но обикновено краткотраен. Телата ни са изградени така, че да се справят с него и обикновено бързо след това се връщат към нормалното си състояние.
- Хроничният стрес обаче е постоянен. Това е ежедневната тежест на текущите проблеми - финансови неволи, драми в отношенията, работен натиск или здравословни проблеми.
Вътрешният отговор на стреса
Когато сте стресирани, тялото ви отключва координиран отговор, известен като „реакция на борба или полет”. Всичко започва в хипоталамуса - командният център в мозъка, който активира две паралелни системи в надбъбречните жлези. Симпатиковата нервна система задейства освобождаването на адреналин, който кара тялото да действа бързо. Този хормон повишава сърдечната честота и кръвното налягане,
отваря дихателните пътища, засилва сетивата
и изпраща повече кръв към мускулите.
Кортизолът се отделя малко по-късно, съобщи NOVA TV. За разлика от бързото действие на адреналина, кортизолът играе дългосрочна роля за подпомагане на тялото да се справи с продължителен стрес. Той увеличава кръвната захар. Работейки заедно, адреналинът и кортизолът безпроблемно помагат на организма да се справи с краткосрочните заплахи. Ако обаче стресът стане хроничен,
повишените нива на кортизол могат да доведат до умора, смущения в съня, напълняване
и други проблеми със здравето. Стресът пряко влияе върху контрола на пикочния мехур дори когато не сме пили толкова много вода.
Стресът в спалнята
Хроничният стрес не е приятел на вашия сексуален живот. Той намалява нивата на тестостерон при мъжете и на естроген при жените. Докато хормоните на стреса се повишават, половите спадат. Резултатът -
по-ниско либидо, еректилна дисфункция при мъжете,
трудности с възбудата при жените.
Стрес и сън
Хроничният стрес може да „открадне" и съня ни. Високите нива на кортизол и постоянната тревожност често пречат да заспим.
Как да се справите със стреса
- Редовни физически упражнения
Физическата активност като йога, разходки или плуване освобождава ендорфини, които намаляват напрежението и подобряват контрола върху уринирането.
- Дихателни упражнения и медитация
Дълбокото дишане и медитацията успокояват нервната система и намаляват нивата на кортизол, което помага за отпускане на мускулите на пикочния мехур.
- Балансирано хранене и правилна хидратация
Избягвайте прекомерната консумация на кофеин и алкохол, които могат да раздразнят пикочния мехур и да задълбочат симптомите.