Търсене
Close this search box.

„7 стъпки на любовта“, или пътят към израстването

„7 стъпки на любовта“, или пътят към израстването

Сподели

Колко жестока може да бъде китайската принцеса Турнадот, когато някой поиска ръката й, разбираме в спектакъла „7 стъпки на любовта“. Най-новото заглавие в афиша на Драматичен театър – Търговище с режисьор Елена Панайотова

е с предвидим сюжет, а в някои сцени е внесен излишен драматизъм

Той обаче ги прави по-скоро смешни, отколкото в действителност да успеят да разчувстват. А и точно към това умишлено се стреми режисьорката Елена Панайотова.

Турандот е безмилостна. Който не успее да отговори на гатанките й, губи главата си. По този начин тя хитро се измъква от задължението, наложено й от баща й императорът – да се омъжи. 

Успоредно проследяваме съдбата на Принц Калаф, принуден да бяга в изгнание заедно с родителите си. След много перипетии той успява да намери работа за родителите си при царя на берласите и се отправя към Китай. Там се влюбва в Турандот, но за да се ожени за нея трябва да премине през коварния капан на гатанките.

Принц Калаф се подготвя и успява да отговори,

Избраницата му обаче продължава да се измъква. Тогава позициите се разменят – той задава въпрос-гатанка, която, ако тя не успее да отгатне на другия ден, ще трябва да стане негова съпруга. 

Описан за първи път през 12 век от поетът Низами Ганджави, четири века по-късно този сюжет вдъхновява Карло Гоци да напише популярната комедия „Принцеса Турандот“. По нея Шилер пише своя версия и тя достига до Пучини.

Пучини започва да пише своята най-известна опера, но умира, оставяйки „Турандот“ недовършена

Тя е завършена от Франко Алфано – но Тосканини, първият диригент на операта, не харесва работата му. Настоява той да съкрати около 100 такта, като в крайна сметка се получава версията, която повечето опери изпълняват днес. 

Захващайки се с толкова позната фабула, Елена Панайотова лесно може да попадне в капана на клишето. Тя отхвърля подобно опасение. В “7 стъпки към любовта” актьорите играят с нагласата, че

спектакълът сам по себе си е една приказка, която те си разказват и разиграват взаимно

Сценичният прочит на Панайотова ни предлага един увлекателен спектакъл, често чупещ четвъртата стена. Това позволява на актьорите да преекспонират драматичните моменти в сюжета, внасяйки доза ирония и хумор, като по този начин ги освобождават от тяхната мелодраматичност и сериозност.

И тъй като концепцията на “7 стъпки на любовта” е спектакъл в спектакъла, който героите разиграват, актьорите влизат в няколко роли през цялото време. Антония Кундакова, позната от  Road to Hell, влиза в ролята на Турандот. Мартин Петков е благородния принц Калаф.

Без значение от ролята, в която влизаше,

в играта си Теодор Кисьов имаше подчертана доза ирония,

което направи изпълнението му запомнящо се. В “7 стъпки на любовта” играят още: Благица Стоименова, която е сред най-новите попълнения в трупата на театъра в Търговище, Любомира Стефанова, Радослав Радев и Тодор Кирилов. Те разсмиваха публиката от сърце.

Сценографията на Юлиана Войкова – Найман е изчистена, позволяваща движение на актьорите из цялата сцена. Композитор е Николай Иванов (“OM”), а хореографията е дело на Яница Атанасова.

“7 стъпки на любовта” е спектакъл за израстването и за опита,

който човек трупа не от целта сама по себе си, а от пътя, който изминава, докато я постигне, доказвайки, че живот без любов, не е пълноценен и е по-лоша поличба дори и от смъртта.

 

Фотокредит: ФС на Драматичен театър Търговище

Последвайте ни в:

Актуално

Юлиан Вергов и Борислав Чучков са новите капитани в „Аз обичам България“
Създайте своята мечтана гардеробна: Вдъхновяващи идеи
Връчват посмъртна награда „Брит“ на Лиъм Пейн
„Като две капки вода“ се завръща в ефира на 23 февруари
Кои са най-странните награди и признания в света
Любовният триъгълник на рок музиката: Джордж Харисън от „Бийтълс“, Ерик Клептън и Пати Бойд

Избрано за вас