Конкурсът „Опералия“ за света на класическата музика е като Олимпиадата при спорта. Няма по-голям и по-престижен форум за среща на изгряващите оперни таланти от цялата планета и най-утвърдените мениджъри, директори на оперни театри, професионални авторитети. Досега конкурсът се е провеждал на места като Миланската Скала, Парижката гранд опера, Кралската опера в Лондон, Болшой театър в Москва, Мадрид, Мексико Сити, Токио, Лос Анджелис, Вашингтон, Пекин, Кейптаун. По този начин
София се нарежда в абсолютната А-листа на глобалните оперни столици
с домакинството си на „Опералия“ между 20 и 26 октомври 2025 г.
От днес до 10 май е отворена формата за подаване на кандидатури за участие на млади изпълнители от цял свят.
Селектираните кандидати, които ще
пристигнат от всички краища на земното кълбо,
ще се подготвят и представят в зала „България“ между 20 и 25 октомври. Заключителният им галаконцерт пред публика, когато ще бъдат обявени и победителите за 2025 г., ще се проведе на 26 октомври на голямата сцена на Народен театър „Иван Вазов“.
Конкурсът „Опералия“ е основан от легендарния оперен изпълнител Пласидо Доминго през 1993 г. Той цели да даде летящ старт в кариерата на най-обещаващите млади таланти от целия свят. Двама българи са печелили първи награди от престижната надпревара досега:
басът Орлин Анастасов през 1999 г. и сопраното Соня Йончева през 2010 г.
Домакинството на България през 2025 г. ще отбележи и 15-тата годишнина от този знаменателен успех на световното ни сопрано. Конкурсът традиционно се съорганизира и съфинансира от „Ролекс“, на които Соня Йончева е и глобален посланик.
„Конкурсът „Опералия“ буквално промени живота ми. Тогава срещнах за пръв път Пласидо Доминго. С него и до ден днешен сме много близки приятели и работим заедно на сцената. Това беше трибуната, която толкова ясно и категорично ми показа, че за да бъдеш забелязан и да успееш, наистина
трябва да притежаваш пълния пакет качества – красив глас, добра вокална техника,
подчертана артистичност на сцената, голяма дисциплина и много здрава психика“, подчертава Йончева.
За „Опералия“ могат да кандидатстват певци на възраст между 20 и 32 г.
с всички типове гласове и от всички държави по света. Те се подготвят и представят пред жури от някои от най-изтъкнатите оперни капацитети. Всяка година конкурсът получава стотици кандидатури за участие – панел с професионалисти предварително преглежда всички постъпили записи и избира между 30 и 40 души, които да се явят на най-оспорвания оперен маратон в света. След това журито, председателствано от Пласидо Доминго, прослушва всички подбрани кандидати в двудневен четвъртфинал.
20 участници продължават към полуфинала, а след него – 10 остават на големия финал.
Четвъртфиналът и полуфиналът се провеждат под формата на прослушване, но финалът е във вид на галаконцерт с оркестър. В конкретния случай – това ще е оркестърът на Софийската филхармония.
Участието и дори спечелването на конкурса е едва началото на взаимодействието на младите певци с „Опералия“. Журито в повечето случаи е съставено от директори на оперни театри, кастинг продуценти и други ключови професионалисти. Те нерядко канят откроилите се претенденти за участие в техни продукции на международна сцена. В буквалния смисъл на думата
„Опералия“ е инкубатор за новото поколение оперни звезди
и задава тенденциите и стандартите в съответните поколения. Част от бележитите победителите и лауреатите на конкурса са едни от най-великите изпълнители днес. Такива са Джойс ДиДонато, Роландо Вийязон, Хосе Кура, Ервин Шрот, Джоузеф Калея, Аида Гарифулина, Прити Йенде, Надин Сиера, Лизе Давидсен, които са
емблематичните лица на най-големите оперни сцени –
Метрополитън опера в Ню Йорк, Виенската държавна опера, Миланската Скала, Кралската опера в Лондон и т.н. Две от тези световни имена предстои да изнесат концерт в София по покана на Соня Йончева. Това са Роландо Вийязон на 2 април и Джойс ДиДонато на 31 май в зала „България“.
Наградите, които конкурсът „Опералия“ присъжда, са в следните категории:
- Първа награда (женски глас): 30 000 долара;
- Първа награда (мъжки глас): 30 000 долара;
- Втора награда (женски глас): 20 000 долара;
- Втора награда (мъжки глас): 20 000 долара:
- Трета награда (женски глас): 10 000 долара;
- Трета награда (мъжки глас): 10 000 долара;
- Специална награда на името на „Биргит Нилсон“ (женски глас): 15 000 долара;
- Специална награда на името на „Биргит Нилсон“ (мъжки глас): 15 000 долара;
* Тази награда се присъжда на певци, изпълняващи арии на Рихард Щраус и Рихард Вагнер.
- Награда Пепита Ембил де Доминго (женски глас): 10 000 долара;
- Награда Дон Пласидо Доминго (мъжки глас): 10 000 долара;
* Тази награда се присъжда в почит на родителите на Пласидо Доминго. Те са били известни изпълнители на сарсуела. Отличието цели да насърчи младите изпълнители да се занимават с този специфичен певчески жанр.
- Награда на „Ролекс“, присъдена от публиката (женски глас): часовник „Ролекс“
- Награда на „Ролекс“, присъдена от публиката (мъжки глас): часовник „Ролекс“
* За тази награда се гласува от аудиторията на финалния галаконцерт.
- Награда на CulturArte: 10 000 долара;
* Специална награда от името на Гийермо и Бертита Мартинес.
Финалистите, които не са спечелили конкурсна награда, получават окуражителна награда в размер на 5 000 долара.