Две live студия ще има тази година в 12-ата „Нощ на театрите“ – на 15 и 16 ноември – съответно в Пловдив и София, съобщават организаторите, цитирани от БТА.
Посочват, че дискусионният формат live cam е едно от най-емблематичните съдържания на „Нощ на театрите“, което се продуцира специално за европейската инициатива в България.
През 2024 г. за първи път форматът ще има две издания,
които ще се излъчват от Пловдив и от София.
В Пловдив домакин на talk show-то ще бъде местният драматичен театър. Разговорите с гостите ще се фокусират върху културната дипломация и ролята на културата в изграждането на общността и взаимното разбирателство. Като подтема ще бъде обсъдено и взаимодействието между местната власт, бизнеса и културните институции (държавни и частни).
В първата част на Live Cam-a специални гости ще бъдат директорите на Драматичния театър – Сюзанна Арутюнян-Василевска, на Кукления театър – Петър Влайков, заедно със заместник-кмета по култура, археология и туризъм на Пловдив – Пламен Панов, и ф (ПР директор на КЦМ-Пловдив, един от големите меценати на пловдивската култура).
Дискусията за културната дипломация стъпва върху веруюто, че
културата и дипломацията вървят ръка за ръка
и в творческо отношение иска да започне „разговор“ по темата със специалисти и творци с опит и с реализирани проекти, доказани във времето като успешна практика за културна дипломация.
Във втората част на Live Cam, в студиото ще влязат някои от създателите на „Без кръв“, за да споделят интересни факти за творческото сътрудничество между Драматичен театър – Пловдив, и Народeн театър „Йордан Хаджиконстантинов – Джинот“ – Велес.
На 16 ноември (събота) в София ще започне вторият live. Четиричасовото онлайн предаване е с надслова „Изправени пред сянката“ и ще се излъчва на живо от покрива на столичен хотел във фейсбук страницата на инициативата. В поредица от преки включвания
ще видим на живо какво се случва в няколко български града
и как е започнала Нощта на театрите.
В разговора за „Моби Дик“, девет месеца след премиерата ще се включат Христо Петков и Александър Секулов. Те ще разкажат за предизвикателствата, равносметката и емоцията да правиш театър.
По време на панела за първи път ще бъдат показани и кадри от документалния филм „Ахав беше тук“, посветен на представлението. В студиото ще е и част от екипа на филма – режисьорът Тодор Личев и видео артдиректорът на проекта – Илия Стоянов. Премиерата на „Ахав беше тук“ ще е догодина.
Актрисите Луиза Григорова-Макариев, Весела Бабинова и Боряна Братоева също ще бъдат гости. Те ще дискутират по темата за новите театралите продуцентски компании и премиерните спектакли през есенно-зимния театрален сезон.
Къде ги отвежда сянката, какви са нейните проекции/провокации в живота и на сцената, както и какво се случва, като се изправиш пред своята собствена сянка и как тя влияе на креативността – по тези теми ще говорят Юлиан Вергов, Владимир Михайлов и Мартин Димитров.
След тях в студиото ще влезе режисьорът Явор Гърдев, за да разкрие
„тайните“ и „златните съкровища“ на „Венецианският търговец“,
да сподели какви режисьорски чувства бушуват по време на репетиции. Както и дали многоезичието в спектакъла сближава или разделя и кои са новите зони за разбирането на Шекспир днес.
За фотографията и театъра, както и за книгата „Мина половин живот“ ще разкаже Владимир Карамазов.
Финалът на студиото е отделен за рекапитулация на първите 12 години на „Нощ“-та в България. А в него, освен организаторите, ще се включи и един от първите посланици на инициативата – Дарин Ангелов.
Близо 100 събития – спектакли, творчески срещи, уъркшопове, изложби, импро театър, танцови пърформанси и други форматни съдържания, в 13 български града са включени в програмата на Нощ на театрите тази година.