С настъпването на поредната нова година може би се замисляте какво бихте искали да постигнете и какъв човек искате да бъдете през следващите 12 месеца. Макар че около 1/3 от нас планират да вземат важни решения или да си поставят конкретни цели за 2024 г., спазването им е съвсем друг въпрос. В предишни години проучванията са показали, че
между 17% и 45% от нас се отказват от тези опити
само след първия месец. Тези неуспехи могат да доведат до това, което някои психолози описват като годишен цикъл на „синдрома на фалшивата надежда“. Вместо това има някои доказателства, че е по-добре да се поставят по-постижими цели. Проучванията показват, че реалистичните и конкретните цели имат по-голям шанс за успех.
Решението за това върху какво да се съсредоточим обаче може да бъде трудно. За да ви помогнем да вземете решение, BBC предлага седем аспекта, върху които можете да се съсредоточите през първата седмица на новата година.
Поправете навиците си за сън
По това време на годината не е нужно да се чувствате виновни, че “натискате бутона за дрямка”. Учените твърдят, че през зимата всички трябва да прекарваме повече време в леглото. Изследванията показват, че хората имат сезонен сън, което означава, че през зимата имат нужда от повече почивка, отколкото през лятото. За да подобрите съня си през студените месеци, си лягайте по-рано и избягвайте ярката светлина в двата часа преди лягане. Същото важи и за използването на телефона ви непосредствено преди сън.
Тренирайте тялото си
Периодът след нова година е добър момент да излезете и да направите малко упражнения на студено, които са свързани с по-доброто сърдечно здраве, по-силната имунна система. Установено е, че
при ходене назад се изгарят повече калории,
отколкото при ходене напред, като същевременно се укрепват мускулите на гърба. То е особено препоръчително за хора с проблеми с коленете, тъй като намалява натоварването на колянната става и същевременно увеличава гъвкавостта на сухожилията. Освен това, може да даде тласък и на мозъка ви. Като най-големия орган в тялото, кожата е изненадващо влиятелна. Тя играе любопитна роля в оформянето на нашето здраве. Сухата или увредена кожа може да освободи биохимични вещества, които допринасят за възпаления в целия организъм и в крайна сметка засягат други органи като сърцето и мозъка. По-добрите грижи за този деликатен орган – използването на слънцезащитни продукти и овлажнител, могат да ви помогнат, не само да изглеждате по-млади, но и да подобрят биологичната ви възраст.
Прочистете ума си
Поговорете с непознат, приемете хаоса на живота. Според науката всички тези неща могат да ви помогнат да се почувствате по-щастливи, по-издръжливи и по-малко стресирани. Ако се чувствате особено енергични, можете да опитате да направите няколко клека. Работейки с и срещу гравитацията, тези измамно прости упражнения могат да дадат на мозъка ви изненадващ тласък на притока на кръв, което от своя страна може да подобри познавателните ни способности и уменията за решаване на проблеми. Възхищението може да намали стреса, да подобри паметта и да ви даде по-голямо усещане за връзка с другите и света около вас. А защо да не се отдадете на пеене? То е може би най-лесното средство за облекчаване на стреса, което освобождава ендорфини, които ни карат да се чувстваме добре. Изследванията показват, че дихателните упражнения могат да намалят стреса, тревожността и кръвното налягане. Те могат също така да ви помогнат да заспите.
Фокусирайте се върху взаимоотношенията си
Приятелите са полезни за вас – те могат да подсилят имунната ви система, да подобрят сърдечносъдовото ви здраве и да ви накарат да се чувствате по-щастливи. Леките промени в дрехите, които носим, както и вкусовете и възгледите, които не отговарят на общоприетите норми, могат да ни направят по-привлекателни. Възприемането на различно отношение към прошката също може да бъде проста стъпка, която може да донесе многобройни ползи в живота. Въпреки че може да е трудно да кажем „Прощавам ти“ и наистина да го мислим, тези думи
имат силата да намалят нивата на стрес,
да ни помогне да печелим повече пари и дори да ни поддържа в по-добро здраве с напредването на възрастта.
Променете режима си на хранене
Декември рядко е време за пресмятане на калориите. При вида на празничните трапези, отрупани със солени и сладки лакомства, много хора прекаляват с храната. Балансираното хранене е полезно по всяко време, без значение коя година, месец или сезон е. То обаче е силно препоръчително след всички празнични удоволствия. Изследванията сочат, че нездравословната храна, която сте консумирали в креслото, може да бъде толкова вредна за ума, колкото и за тялото. Когато става въпрос за плодове и зеленчуци, не трябва да си мислим единствено за зелени храни. Проучвания показват, че гамата, носеща цветовете на „дъгата”, може да подобри здравето на мозъка и да намали вероятността от развитие на сърдечни заболявания.
Обърнете внимание на физическата си форма
Тренировките могат да помогнат да изградите сила, изгаряте мазнини и подобрите психичното си здраве през новата година. Същевременно те осигуряват тласък на здравето на микробите в червата ви. Вероятно
не си струва да се вманиачавате
прекалено много по постигането на целта от 10 000 крачки дневно – някои проучвания показват, че по-малък брой (в някои случаи по-малко от 5000 крачки дневно) може да е достатъчен за укрепване на здравето, пише БГНЕС. Ако искате бързо да влезете във форма, трябва да знаете, че 6 тренировки на интервали могат да увеличат максималното усвояване на кислород. Часът от деня, в който тренирате, също може да има значение, поне що се отнася до ефективността ви. Изследванията на олимпийските плувци и колоездачи например показват, че те са склонни да бъдат по-бързи вечер.
Открийте нови хобита
Заемането с ново хоби може да помогне за поддържане на мозъка по-млад, да стимулира креативността и да предотврати скуката. Така например учените, носители на Нобелова награда, изброяват около три пъти повече лични хобита от средностатистическия човек. Те са особено склонни да се занимават с творчески дейности като музика, рисуване или писане на поезия.