Търсене
Close this search box.

Как знаменитостите стават жертва на славата

Снимка: Unsplash

Как знаменитостите стават жертва на славата

Снимка: Unsplash
Сподели

Живеем в свят, в който, ако попитате децата какви искат да станат, когато пораснат, няма да ви кажат професии като полицай, лекар или актьор, но е доста вероятно да чуето просто „Искам да стана известен“. Славата е примамлива за всички възрасти. Дори и да ни е срам да го признаем, всички поне веднъж сме си мислили за това колко позитиви носи тя – богатство, отворени врати, обожанието на феновете.

Животът сякаш изглежда много по-лесен и хубав, когато си известен.

Цената на славата, която знаменитостите плащат, обаче е висока. Понякога тя се оказва непосилна и не им остава нищо друго освен да заплатят с живота си. Често, наблюдавайки отстрани, не си даваме сметка за всички негативни влияния, които славата има. Тя е като монета с две страни – сделка, която включва много допълнителни клаузи, написани с малък шрифт.

Снимка: Unsplash

Освен това славата е пристрастяваща. Дона Рокуел, клиничен психолог, специализирал в областта на психичното здраве на знаменитостите, определя четири фази на връзката между славата и звездите.

1. Първата фаза е любов/омраза. Знаменитостите най-после получават признанието, което са искали и чувството е опияняващо, но в един момент всичко става неприятно и славата се превръща в нещо, което те намразват.
2. След това идва фазата на пристрастяването. „Може да не ми харесва това, но по някаква причина не мога да живея без него“.
3. Третата фаза е приемане.
4. Четвъртият и последен етап е адаптацията и включва осъзнаването, че сте част от нещо по-голямо от вас самите.

Така славата е обект на изследвания и е предмет на множество книги по въпроса. Тя обаче е сякаш жив организъм, който взаимодейства и влияе на знаменитостите. В книгата си „Celebrity/Culture“ авторът Елис Кашмор

оприличава връзката на звездите и славата като фаустовска сделка.

Според него славата предлага „временно обожествяване“ на хората и гарантира „даровете на богатството и одобрението“. В замяна обаче изисква „остатъци от човечността им“, които предоставя на „публичното пиршество“ .

Славата носи със себе си много блясък, но в същото време тъмната ѝ страна крие пороци, депресия и самота. В света на знаменитостите, за съжаление, има много примери за хора, които не издържат на тежестта ѝ и отнемат сами живота си или пък го губят нелепо вследствие на решенията си.

Пример за това са всички участници в „Клуб 27“, за който скоро ви разказахме. Скорошната смърт на бившия член на One Direction Лиъм Пейн само на 31 г. отново повдигна въпроси за психичното здраве на знаменитостите и докъде може да доведе славата.

Снимка: Getty Images

Както става ясно от смъртта на 48-годишната Уитни Хюстън, славата и известността могат да наподобяват симптомите на злоупотреба с наркотици. С течение на времето те могат да доведат до действителна злоупотреба с наркотици, изолация, недоверие, дисфункционална адаптация към славата, а след това – твърде често, до преждевременна смърт. Примерите са известни: от Джуди Гарланд до Ривър Финикс и от Майкъл Джексън до Уитни Хюстън.

Дори да не се подхлъзнат по порочния живот, към който славата може да им отвори врати, влиянието на популярността, натискът на медиите, милионите фенове и липсата на личен живот със сигурност влияят негативно на звездите. Подобен пример дават животът на принцеса Даяна, загинала в катастрофа, преследвана от папараци, а също и този на Джон Ленън и певицата Селена Кинтанила, които са убити от собствените си фенове.

Всъщност тези знаменитости стават жертва на славата.

Напоследък психичното здраве на звездите и негативните ефекти от славата, с които им се налага да се справят, стават все по-важна тема в публичното пространство. Много от големите имена в шоубизнеса като Лейди Гага, Джъстин Бийбър, Деми Ловато и Дрю Баримор открито говорят за тъмната страна на известността.

В света на знаменитостите все пак има хора, които успяват да се съхранят, макар популярността неизбежно да променя всеки, докоснал се до нея. „Има хора, които са готови да станат популярни още с излизането си от утробата и

знаят точно какво да правят като известни“,

казва журналистът в The New Yorker Майкъл Шулман. „Но други хора са напълно шокирани от славата или просто се чувстват неудобно от нея“.

Безспорно да си популярна личност има своите предимства, които често са по-видими за обществеността, отколкото недостатъците. Затова е възможно да си представяме известността като нещо много по-различно от това, което е всъщност. Славата дава много, но и взема също толкова. Цената да си в центъра на публичното пространство е висока и всеки, който иска да е там, би трябвало да знае това. Не всичко е такова, каквото изглежда – особено когато говорим за славата.

Така че следващият път, в който ви се прииска да бъдете на мястото на някоя знаменитост, помислете отново – славата крие и своята тъмна страна.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас