Търсене
Close this search box.

Защо украсяваме елхи по Коледа и как изглеждат те по света?

Снимка: Pixabay

Защо украсяваме елхи по Коледа и как изглеждат те по света?

Снимка: Pixabay
Сподели

Дълго преди появата на християнството – растенията и дърветата, които са били зелени през цялата година, са имали специално значение за хората през зимата. Точно както днес хората украсяват домовете си по време на празниците с борови, елови и елхови дръвчета (елхи), много древни народи са окачвали вечнозелени клонки над вратите и прозорците си. В много страни се е вярвало, че те пазят от вещици, зли духове и болести.

В Северното полукълбо най-късият ден и най-дългата нощ в годината настъпват на 21 или 22 декември и се наричат Зимно слънцестоене. Много древни хора са вярвали, че

зимата идва всяка година, защото богът Слънце се е разболял и отслабнал.

Те празнували слънцестоенето, защото това означавало, че най-накрая той ще започне да оздравява. Вечнозелените клони им напомняли за всички зелени растения, които ще пораснат отново, когато богът на слънцето укрепне и лятото се завърне.

Снимка: boweryboyshistory.com

Древните египтяни се покланяли на бог, наречен Ра, който имал глава на ястреб и носел слънцето като пламтящ диск в короната си. По време на слънцестоенето, когато Ра започвал да се възстановява от болестта си, египтяните изпълвали домовете си със зелени палми и папирусови тръстики,

които за тях символизирали победата на живота над смъртта.

Ранните римляни отбелязват слънцестоенето с празник, наречен Сатурналии – в чест на Сатурн, бога на земеделието. Римляните знаели, че слънцестоенето означава, че скоро фермите и овощните градини ще бъдат зелени и плодородни. По този повод те украсявали домовете и храмовете си с вечнозелени клонки.

В Северна Европа друидите, жреците на древните келти, също украсявали храмовете си с вечнозелени клонки като символ на вечния живот. Викингите в Скандинавия почитали вечнозеления имел заради ролята му в смъртта на Балдер, бога на светлината.

Снимка: christmastreesdirect.co.uk
Коледни елхи от Германия

На Германия се приписва началото на традицията на коледните елхи – такава, каквато я познаваме сега – през XVI в., когато източници отбелязват, че благочестиви християни внасят украсени дръвчета в домовете си. Някои от тях изграждали коледни пирамиди от дърво и ги украсявали с вечнозелени растения и свещи, ако дървесината била оскъдна.

Широко разпространено е мнението, че Мартин Лутер, протестантският реформатор от XVI в.,

за първи път добавя запалени свещи към елхата.

Според една от разпространените версии на историята една зимна вечер Лутер се прибирал към дома си и бил впечатлен от блещукащите сред вечнозелените дървета звезди. За да пресъздаде тази гледка за семейството си, той издигнал дърво в главната стая и свързал клоните му със запалени свещи.

Снимка: massmoments.org
Кой носи коледни елхи в Америка?

Повечето американци от XIX век са смятали коледните елхи за нещо странно. Първите сведения за отрязване на коледни дръвчета за показване са от 20-те години на XIX в. от германската общност в Пенсилвания. Дърветата може би са били традиция там и по-рано. Още през 1747 г. моравските германци в Пенсилвания са имали общностно дърво под

формата на дървена пирамида, украсена със свещи.

Чак до 40-те години на XIX век коледните елхи се възприемат като езически символи и не се приемат от повечето американци.

Не е изненадващо, че подобно на много други празнични коледни обичаи, елхата е приета толкова късно в Америка. Първите пуритански водачи в Нова Англия гледали на коледните празненства като на нещо нечестиво. Вторият губернатор на пилигримите, Уилям Брадфорд, пише, че усилено се опитва да

изкорени „езическите подигравки“ с празника, като наказва всяка фриволност.

През 1659 г. Общият съд на Масачузетс приема закон, според който всяко отбелязване на 25 декември е нарушение. Хората са глобявани за окачване на украса. Тази строга тържественост продължава до наплива на германски и ирландски имигранти през XIX в., който подкопава пуританското наследство.

Снимка: Bettmann Archive/Getty Images

През 1846 г. популярните кралски особи – кралица Виктория и нейният германски принц Алберт – са нарисувани в Illustrated London News, застанали с децата си около коледна елха. За разлика от предишното кралско семейство, Виктория била много популярна сред поданиците си и

това, което се правело в двора, веднага станало модерно –

не само във Великобритания, но и в американското общество на Източното крайбрежие.

Към 90-те години на XIX в. коледните украшения пристигат от Германия, а популярността на коледните елхи нараства в САЩ. отбелязано е, че

европейците използват малки дръвчета с височина около четири метра,

докато американците обичат коледните им елхи да се простират от пода до тавана.

В началото на XX в. американците украсяват елхите си предимно с домашно изработени орнаменти. Много от тези жители на САЩ, които имат германски произход обаче продължават да използват ябълки, ядки и марципанови бисквити. Към украсата на дръвчетата се добавяли нанизани пуканки, след като се боядисвали в ярки цветове и се преплитали с плодове и ядки.

Електричеството води до появата на коледни лампички, което направи възможно коледните елхи да светят дни наред. Така те започват да се появяват на площадите в цялата страна, а коледното дърво в дома се превръща в американска традиция.

Украса по света

Гренландия

Тъй като в Гренландия няма големи гори, повечето коледни елхи се внасят. Те се украсяват със свещи и ярки орнаменти, предаде history.com.

Мексико
Снимка: mexic-artemuseum.org

В повечето мексикански домове основната празнична украса е el Nacimiento (сцената на Рождество Христово). Украсената коледна елха може да бъде включена в към нея или да бъде поставена на друго място в дома. Тъй като закупуването на естествен бор е луксозна стока за повечето мексикански семейства, типичното arbolito (малко дърво) често е изкуствено.

Бразилия

Въпреки че в по-голямата част от Бразилия Коледа е през лятото, понякога боровите дървета се украсяват с малки парченца памук, които представляват падащ сняг.

Ирландия

 

Коледните елхи се украсяват с цветни лампички, гирлянди и играчки. Някои хора предпочитат ангелчето на върха на елхата, а други – звездата. Къщата също се украсява с гирлянди, свещи, дрян и бръшлян. На вратата се окачват венци и имел.

Швеция

Повечето хора купуват коледни дръвчета доста преди Бъдни вечер. Необичайно да се внасят вътре и да се украсяват , докато не останат едва няколко дни до празника. Вечнозелените дръвчета се украсяват със звезди, слънчеви лъчи и снежинки, направени от слама. Други украси включват цветни дървени животни и сламени централни елементи.

Норвегия

Много семейства украсяват елхите си на „малката Бъдни вечер“ – 23 декември. Следва норвежки ритуал, известен като „обикаляне на коледната елха“. При него всички се хващат за ръце, за да образуват „пръстен“ около елхата. След това я обикалят, пеейки коледни песни.

Испания

Популярен коледен обичай в Каталуния е Caga Tió – украсен дървен материал, който децата „хранят“ с остатъци от храна в дните преди Коледа. На Коледа дървото се покрива с одеяло и децата го удрят с пръчка. След това одеялото се маха, за да се видят лакомствата като лешници, с които Caga Tió се е „изцапал“.

Китай

Повече от 80 % от изкуствените коледни елхи в света се произвеждат в Китай, но много по-малка част от китайците празнуват Коледа като религиозен празник. Тези, които го правят, често поставят изкуствени дървета. Украсяват ги с хартиени вериги и фенери.

Япония

За повечето японци, които празнуват Коледа, това е чисто светски празник, посветен на любовта към децата им. Коледните елхи се украсяват с малки играчки, кукли, хартиени орнаменти, златни хартиени ветрила и фенери, както и със звънчета. Сред клоните на дръвчетата се поставят и миниатюрни свещички. Един от най-популярните орнаменти са оригамите.

Последвайте ни в:

Актуално

Плоча с Десетте Божи заповеди беше продадена за $5 млн.
Димо от P.I.F. – приказка за един приятел
Рекорд: Продадоха картина за 60 000 евро на търг у нас
Тилда Суинтън ще получи почетна „Златна мечка“ на „Берлинале”
Блейк Лайвли подаде жалба за тормоз срещу колегата си от „Никога повече“
Христо Пъдев: Песента на нашето време е трудна за тананикане

Избрано за вас