На 6 януари отбелязваме 177 години от рождението на поета и революционер Христо Ботев. През 2025 г. годишнината се пада в понеделник и това може би ще възпрепятства много родолюбци да посетят Калофер, за да наблюдават мъжкото хоро и честванията. От Art Portal вярваме, че героите могат и трябва да бъдат почитани по всяко едно време от годината. Ако и вие сте от хората, които заради работни ангажименти днес не са успели да отдадат почит на Ботев – да оставят цветя на някой паметник или да посетят дестинация, свързана с живота му, то не се безпокойте, предстоящите уикенди също са идеална възможност да го направите. Какво да посетите?
Домът на Христо Ботев в Калофер
Националният музей „Христо Ботев” е изграден на мястото, където е бил последният дом на семейството на революционера. Макар да не е проплакал за пръв път в тази къща, той винаги г е приемал за свое родно място. Към днешна дата в нея се съхраняват лични вещи, документи, издания, произведения на българското изобразително изкуство и други материали, свързани с живота и делото на Христо Ботев, неговото семейство и съратниците му.
Сред личните му вещи, които можете да разгледате на място, е
джобен часовник, който получава като подарък от баща си
Ботьо Петков. Изложени са и личните му писалищни принадлежности – преса за попиване на мастилото, мастилница от синьо стъкло и поставка за перодръжки с формата на подкова.
Национален музей – „Параход Радецки”
Построен е през 1851 г. в Будапеща. На 29 май 1876 г. четата на Христо Ботев го завладява и го принуждава да спре на българския бряг при с. Козлодуй. След акостирането си революционерът и съратниците му се отправят към Врачанския балкан. 90 години след събитията е
построено точно копие на легендарния параход.
От 16 април 2004 г. е на пристан в Козлодуй. Ако решите да го посетите, ще можете да видите знамето на Ботевата чета, униформи на четници, последните писма, писани от Христо Ботев на борда на парахода и др.
Паметници – Козлодуй
Първото почитане на паметта на Христо Ботев и четниците му било организирано от жителите на Козлодуй още през месец май 1878 година. Те са направили курбан от 200 агнета – по едно за всеки загинал четник. Мястото и досега се нарича Оброк. На брега тогава бил издигнат опълченски кръст от акациево дърво, изработен от даскал Младен Павлов. През 1882 година, пак по инициатива на местните жители, там бил поставен и оброчен каменен кръст. През 1932 година на Крушов баир /в непосредствена близост до мястото на слизане на четата/ бил изграден паметник – инициалите на Христо Ботев, очертани с акациеви дръвчета. Две години по-късно
жителите на Козлодуй дали по десет дни доброволен труд
и с каруците си извозили баластрата, необходима за вдигането на внушителен паметник на брега. Негов създател бил сливналията Стефан Пейчев, пишат от Българския туристически съюз.
През 1947 година бюстът на Христо Ботев, подарен през 1936 година от юнкерите от царското военно училище, бива положен на пиедестал в центъра на Козлодуй.
Връх Околчица
Христо Ботев с част от другарите си спрял на югоизточния склон на връх Камарата над падината Иолковица. Изправил се да види къде са останалите четници и внезапно паднал, пронизан от вражески куршум. Покрусените му сподвижници
взели отличителните знаци на войводата и покрили тялото му с клони,
за да не се гаврят турците с него.
Историята е запазила думите на единствения останал жив очевидец на смъртта на войводата. Никола Обретенов казва „Целунахме Ботев по челото, което беше чисто и в тъмно се изтеглихме, оставяйки трупа му до самия тоя камък, където беше убит…“
Днес лобното място на войводата бележи малка скала с надпис: „На великия Ботев. Изпълни се пророчеството твое – жив си ти!“
През 1901 година комисия, в която са включени и деветима Ботеви сподвижници, уточнява позициите на четата и предлага „на място видно, лично и близко до последното сражение“ да се издигне паметник за увековечаване на този подвиг.
Идеята се превръща в реалност едва през 1937-1938 година. Тогава бива построен 35-метровият обелиск. Опълченският кръст на върха през 1947 година бил заменен с петолъчка. През 1991 година паметникът отново придобива автентичния си вид.
Жива е и днес традицията, положена от дванайсет туристи още през 1947 година, да се организира национален поход „По стъпките на Ботевата чета“ от Козлодуй до Околчица.