- В „Гунди – Легенда за любовта“ става въпрос за любови в много аспекти.
- Двамата имахме достъп до всички възможности на лични и архивни кадри, които имаме по темата, за да репрезентираме духа на това време.
- Всички се грижим за това в кадър да влиза само най-доброто.
Красота и талант на големия екран ще видим от 18-ти октомври в кината, когато е премиерата на най-дългоочаквания филм „Гунди – Легенда за любовта“. Актьорският тандем Павел Иванов и Александра Свиленова влиза в ролите на влюбените Георги Аспарухов и Величка Маркова-Лита, за да ни покаже, че обичта е възможна. Младите таланти са изправени пред най-голямото си предизвикателство – това да въвлекат зрителя в една различна епоха и да го подтикнат отново да се влюбят в тази футболна легенда.
При моята среща с тях, която се състоя преди месец, останах много изненадана, когато разбрах, че младите актьори все още не бяха гледали филма. Вълнението се четеше в погледите им. Поведението им също издаваше симпатичното притеснение преди голямата премиера в кината. Те споделят, че усещат този проект като мисия и отговорност, както към почитателите на киното, така и към футболните фенове.
Преди броени дни, на 9-ти октомври, тяхната мечта се превърна в реалност. Арена София ги посрещна с оглушителни аплодисменти. Близо 8 000 души крещяха техните имена. Треперещи гласове и насълзени очи, така тези млади таланти ще запомнят своя грандиозен кино дебют, за който публиката ще говори дълго.
– Какво знаехте за личността Георги Аспарухов – Гунди преди да се явите на кастинга за филма?
Павел: Знаех за господин Аспарухов, че е бил легендарната деветка на националния отбор на България и на футболно дружество “Левски”. Бях наясно, че е имал огромен отскок и се е славил със способността да сваля топки от големи височини и да центрира ниско долу и в средата на вратата. Тези основни очерци на неговата игра правят най-голямо впечатление.
Те стигнаха до мен още в детството.
Знам за неговите хубави отигравания с дълбоки плонжове със задни ножици. Това са неща, които ние като деца имитирахме в квартала. Макар че го правихме неуспешно на цимента, това не ни спираше да опитваме.
Александра: Моята майка е човекът, който винаги е държал да знам кои са били великите личности на България. Имам своите познания по темата. Разбира се, не в спецификите на играта.
– Павел, каква беше спортната подготовка, през която преминахте, за да поемете тази роля?
Павел: Дълга, постоянна и напоителна. Изискваше няколко години работа и подкрепата на много добри експерти в областта на футбола.
– Как се почувствахте, когато разбрахте, че сте били първият избор за тази роля – не само за екипа, но и за съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, която открива във Вас дори визуална прилика?
Павел: Обърнах внимание на приликата между нас, едва когато ми споменаха за нея. Да, може би в действителност имаме сходства в ръста и в цвета на косата. Ако тези детайли са били причината на екипа, който стои зад филма, да се обърне към мен, то
това е хубаво и важно за всички нас, защото помага на екранния образ да оживее.
– Какви от качествата на легенда като Гунди искате да запазите за себе си?
Павел: Постоянството, дисциплината и любовта към професията и към семейството са качествата, които със сигурност бих искал да опитам да запазя.
– Александра, ключово за Вашата роля е, че през цялото време имате до себе си ментор на снимачната площадка в лицето на Величка Маркова. Кой беше най-важният урок, който научихте от нея?
Александра: Хубавото е, че тя не е само мой, а ментор на целия проект. Детайлите около всеки един етап на продукцията бяха съгласуван с нея. На първия снимачен ден тя ми каза:
„Всичко ще бъде наред“.
И до ден днешен смятам, че това е нещо, което трябва да си повтаряме. Нещата се нареждат с нужното постоянство, сила, дисциплина и любов. Има снимки от тази наша първа среща, на които аз плача. Истината е, че дори не си я спомням толкова добре. В съзнанието ми се е запечатал само емоционалният заряд, с който тя изпълни всички нас.
– Как успяхте да пресъздадете “характера” на социализма? Как едни млади хора изиграха толкова убедително времена, които не помнят?
Павел: Постигането на това е изцяло заслуга на екипа, който стои зад камерата. Режисьорът Димитър Димитров и операторът Борис Славков са експерти в областта. Всички се грижим за това в кадър да влиза само най-доброто, защото носим отговорността да репрезентираме духа на това време.
Александра: Двамата имахме достъп до всички лични и архивни кадри по темата, с които продукцията разполага. В моя случай те не са много, но пък за сметка на това – аз мога да черпя информация от кадри, направени в днешно време.
– Заглавието на лентата не е “Гунди”, а е “Гунди – Легенда за любовта”. Как мислите – ще вдъхнови ли този филм хората да обичат?
Павел: Ще бъдем щастливи, ако филмът даде възможност на зрителите да се запознаят с истинската любов. Ако за тях това е хубав пример или ги вдъхновява и предизвиква, те също ще получат своя шанс да изживеят такава.
Александра: Става въпрос за различни форми на любовта – към човека, към призванието ти. Тази гледна точка разгръща голям спектър, от който може да се черпи вдъхновение.
– Вълнувате ли се за премиерата на филма. Съществува ли доза притеснение от това как ще го приемат зрителите?
Павел: Нашата работа не приключва само със заснемането на филма. Ние участваме и в неговото разпространение на големия екран пред зрителите. Това е наше притеснение, вълнение, работа и задължение.