Търсене
Close this search box.

13 неписани правила за любителите на подправки

13 неписани правила за любителите на подправки

Сподели

От ресторантите, които избягватe, до рафта в шкафа, предназначен за лютия червен пипер и солта – да си ценител на подправките означава да имаш собствена система от принципи.

Казват, че разнообразието е подправката на живота, но както всички любители на вкусовете знаят,

подправката е начинът да разнообразите живота си… или поне менюто си.

Друго нещо, което всички сериозни ценители на лютивите вкусове знаят, е, че принадлежността към клуба на любителите на люто е свързана с определени неща, които трябва и не трябва да се опитват. Тhe Guardian предлага 13 правила, които любителите на подправките ще разберат веднага.

Източник : Pixabay
1. Ресторант без лют сос е забранен

Лютият сос трябва да бъде стандартна подправка на всяка маса и не бихме се съгласили с друго мнение. Тъй като невинаги можем да разчитаме на готвача да овкуси перфектно храната ни, трябва поне да имаме възможност да добавим малко топлина на масата.

2. Истинските ценители носят бутилка лют сос със себе си (почти) винаги.

От Бионсе до Наоми Кембъл и Хилъри Клинтън, екипът „Имам лют сос в чантата си“ е елитен.

3. Намирането на нови начини да добавите вкус в живота си е постоянно занимание

Можете да откриете разнообразие от сладки от люти чушки в целия свят, както и сладко от мексикански пушени люти чушки, предназначен като основен сос на говеждо месо.

4. Различните часове на деня изискват съвсем различни пикантни добавки

Истинският експерт по вкусовете знае, че няма една-единствена подправка, която да пасва на всички. Тази, която е необходима за закуска (например за яйца или авокадо с лют сос), е съвсем различна от подправката, необходима за вечеря (когато се появяват маринати като ямайски джърк, корейско барбекю и мароканска хариса).

5. Да притежаваш само един вид лют сос е светотатство

Ако твърдите, че сте любители на подправките, но притежавате само една бутилка лют сос, е ясно, че не играете в една лига с големите почитатели.

6. Винаги е състезание

Когато някой се хвали с толерантността си към пикантното, задължително трябва да я подложи на тест.

7. Не е необходимо винаги да е твърде пикантно

От плодовия привкус на индийски сос от манго до сладкия на канадско сладко от кленови люти чушки, подправките имат безброй различни вкусови профили – и ние ги обичаме всичките.

8. Знаете какви са ползите от консумацията на пикантни храни

За разлика от типичните пристрастявания, ненаситният апетит за пикантни храни е свързан с редица възможни ползи за здравето. Съединенията в пикантните храни се свързват с понижаване на кръвното налягане, регулиране на теглото и дори увеличаване на продължителността на живота.

9. Знаете точно как да охладите страстите

Любителите на лютото понякога прекаляват. Знаем как да облекчим подобни състояния. Можете да разчитате на няколко варианта – от това да посегнем към чаша мляко до това да изберем кисели напитки като лимонада или сосове на доматена основа.

10. Не съдете останалите

Невинаги е лесно да скрием пренебрежението си, когато някой описва ястието си като „супер пикантно“, а то съдържа само няколко семена от люта чушка или щипка сушен чесън.

11. Подправката е толкова добра, колкото и прегръдката

Подправката е синоним на комфорт. Нищо не може да се сравни с топлината на изпепеляващо горещо ястие в студена зимна вечер, след дълъг работен ден или когато не се чувствате добре… Представяте си картината.

12. Имате рафт в шкафа си, посветен на пикантните съставки

В света на социалните мрежи „шелфитата“ са голяма тенденция. Докато други показват грижа за кожата или книги, любителите на пикантното несъмнено ще включват в своите сторита рафта в шкафа, пълен с огромно разнообразие от продукти. Може да се каже, че това е тяхната гордост и радост.

13. Да образоваш хората, които „не обичат допълнителни аромати и вкусове“, е благородна мисия.

Малки са радостите в живота – поне за един любител на подправките, Една от най-големите от тях обаче е да помогне да човек, който до момента не е опитвал или е избягвал лютата храна, да (пре)открие вкусовите ѝ качества.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас