За някои хора обирът е пряк път към бързото забогатяване. Но също така е странно как се възхищаваме на престъпни мозъци. Дори крадците, които невинаги споделят ограбеното си богатство с бедните, изглежда все още запазват обожанието на феновете си.
С развитието на технологиите и сигурността се развива и престъпната хитрост.
Днес ви представяме дететте най-големи обира в историята:
10. Обирът на скъпоценностите на короната
Стойността на обира е неизчислима
Полковник Томас Блъд е един от най-дръзките и подли хора в историята на Обединеното кралство. На 9 май 1671 г. той прониква в Лондонската кула заедно с още трима мъже и открадва скъпоценностите на английската корона, които включват корона (duh), кълбо и скиптър. На излизане Блъд е заловен, но незабавно обявява: „Няма да отговарям пред никого, освен пред самия крал“. Блъд е бил наясно, че крал Чарлз има слабост към смелите мошеници, и е вярвал, че е способен да се измъкне от злощастното положение. И това се получило! Кралят не само го помилва, но и му дава земи в Ирландия.
9. Кражба на влака Уилкокс
1,4 милиона долара
Не напразно го наричат Дивия Запад… На 2 юни 1899 г. членове на прословутата банда „Дупката в стената“ спират влак на Union Pacific в югоизточната част на Уайоминг. След това те отделят вагоните от локомотива, взривяват моста и изпразват сейфа, който сега възлиза на около 1-1,4 милиона долара. Разбира се, подобни обири продължават и през XX век, както доказва Големият влаков обир от 1963 г., при който от влака на Кралската поща, пътуващ за Лондон, са откраднати близо 65 милиона долара в днешни пари!
8. Обир на склада на Brinks Mat
111 милиона долара
Един от най-големите обири в съвременната история – обирът на склада Brinks Mat, при който от международния търговски комплекс Хийтроу, разположен близо до летище Хийтроу, на 40 минути западно от Лондон, са откраднати диаманти, пари в брой и злато на стойност около 111 милиона долара. Голяма част от плячката е принадлежала на Johnson Matthey Bankers Ltd., химическа компания, основана преди повече от 200 години. Шестима мъже, двама от които в крайна сметка са осъдени и изпратени в затвора, са се справили със задачата. По-голямата част от откраднатите златни кюлчета обаче така и не са възстановени. През следващите години са направени много филми и документални филми за прословутия обир.
7. Обир на британската банка в Близкия изток
133 милиона долара
Годината е 1976, а мястото – Бейрут. На 20 януари в Британската банка на Близкия изток е извършен един от най-големите обири в историята. Група мъже, свързани с Организацията за освобождение на Палестина, пробиват една от стените на банката и започват да освобождават трезора ѝ от сумата, която се оценява на 133 милиона долара в днешна валута. Това включвало златни кюлчета, скъпоценности и достатъчно чуждестранна валута, за да се финансират повече от няколко пътувания по света. Плячката бързо е изнесена от страната, а замесените лица никога не са задържани.
6. Обирът в музея „Изабела Стюарт Гарднър“
500 милиона долара
В Деня на Свети Патрик през 1990 г. двама мъже, облечени като полицаи, влизат в музея „Изабела Стюарт Гарднър“ в Бостън, връзват охранителите и открадват 13 произведения на изкуството. Сред откраднатите произведения са „Концертът“ на Вермеер, „Бурята на Галилейското море“ на Рембранд, както и творби на Мане и Дега. Общата стойност на плячката е 500 милиона долара. Мъжете, участвали в кражбата, така и не са заловени и до днес музеят предлага огромна награда на всеки, който разполага с информация, която ще доведе до безопасното възстановяване на картините.
5. Розовите пантери
Над 500 милиона долара
Когато международна мрежа от крадци на бижута започва да ограбва света от най-скъпите му ценности, как мислите, че Интерпол решава да ги нарече? Разбира се, че „Розовите пантери“! Наречена на популярната филмова поредица „Розовата пантера“, организацията стои зад множество кражби по целия свят – от Швейцария през Франция и САЩ до Япония. Един от най-известните им обири включва четирима мъже, които се преобличат като жени и ограбват бижутерийния магазин „Хари Уинстън“ в Париж с бижута за над 105 милиона долара. Големият проблем с тези момчета е, че те продължават да бягат от затвора, като през годините са извършени множество бягства!
4. Влизане с взлом в сейф в Хатън Гардън
270 милиона долара
През първия уикенд на април 2015 г. група мъже обезвреждат асансьорна шахта, спускат се надолу и след това пробиват трезор с електрическа бормашина, за да влязат в сейф на Hatton Garden Safe Deposit Company. В подземното съоръжение се намирали ценности за стотици милиони, голяма част от които били откраднати от бандата през уикенда. В крайна сметка участниците са заловени няколко месеца по-късно, като всички те, с изключение на един, са осъдени на дълги присъди затвор. Обирът е наречен „най-голямата кражба с взлом в историята на английското право“.
3. Кражбата на диаманти в Антверпен
100 милиона долара
Доверието е важна част от всеки грабеж. Само попитайте Леонардо Нотарбартоло. В продължение на години той се представя за италиански търговец на диаманти в диамантения квартал на Антверпен като средство за постигане на определена цел. След като се утвърждава в обществото, той и екипът му нанасят удар. И до днес разследващите полицаи не знаят как точно Нотарбартоло и неговата банда крадци са влезли в Световния диамантен център в Антверпен, но знаят, че след уикенда на 15 февруари 2003 г. 123 от 160-те сейфа са били изпразнени от съдържанието им, когато всичко е приключило. Въпреки че в крайна сметка Нотарбартоло е арестуван, откраднатите диаманти все още не са възстановени.
2. Руските хакерски кръгове
1 милиард долара
При всичките си предимства технологиите имат и своите недостатъци – един от тях е възможността хората да се насочват дистанционно към финансовите институции с цел собствена парична изгода. През 2010 г. руска хакерска група стои зад кражби на стойност 1 млрд. долара. Руска компания за киберсигурност за пръв път открива престъпленията им през 2014 г., но досега не са извършени никакви арести. Хакерите заразяват банките със своя зловреден софтуер чрез фишинг имейли и понякога програмират банкоматите да отпускат пари по тяхно усмотрение. Това е още една причина да се уверите, че защитата ви е актуална!
1.Обирът на Централната банка на Ирак
1 милиард долара
През март 2003 г. иракският диктатор Саддам Хюсеин нарежда на сина си Кусай Хюсеин да влезе в Централната банка на Ирак и да изтегли близо 1 милиард долара. Съединените щати бяха на път да нахлуят и Хюсеин сметна, че е разумно да подсигури финансовото си бъдеще. И така, без да се бави повече, Кусай изнася парите от банката и ги натоварва на камиони – операция, която отнема пет часа; свидетелство за това колко много пари са били откраднати. Знаеш, че си син на всемогъщ диктатор, когато можеш да откраднеш един милиард долара в брой, въоръжен само с ръкописна бележка от баща си.