Нейната невероятна история може да вдъхнови филм. Фиона Макартър, млада веган шоколатиерка, която живее в отдалечено шотландско пристанище, е получила предложение да направи шоколадови бонбони за церемонията за наградите „Оскар“ през март в Лос Анджелис, предаде БТА, позовавайки се на АФП.
Фиона отваря малката си шоколадова работилница в Кембълтаун, Западна Шотландия едва през 2019 г. и е единствената служителка там. Творенията ѝ ще отидат при номинираните в основните категории. „Всички те ще имат по една от моите кутии с шоколадови бонбони. Хора като Килиън Мърфи, Брадли Купър, Лили Гладстоун, Ема Стоун, това е невероятно“, разказва тя пред АФП.
Фиона е запалена по киното и е гледала повечето от филмите в надпреварата за „Оскар“ в местното арт-диско кино, открито през 1913 г., с бележник в ръка, за да си води записки. Въз основа на тях тя
проектира шест шоколадови веган бонбона, вдъхновени от филмите
с най-добри позиции.
Шоколадовият бонбон „Опенхаймер“, за който Фиона черпи вдъхновение от фаворита в надпреварата с 13 номинации, наподобява огнено кълбо. Жълто-оранжевият трюфел с „пукащ“ ефект вътре е с твърда обвивка, така че когато бъде отхапан, да „експлодира“ в устата. След това малко чили оставя усещането за горещина, обяснява 37-годишната майсторка.
„Клети създания“ – своеобразната женска версия на историята за Франкенщайн с 11 номинации за „Оскар“, вдъхновява бонбон от бял шоколад в „кутийка за бижута“ от млечен шоколад с нотка на канела.
„Барби“ има своя розов шоколад във формата на сърце, с вкус на ягода и роза. Сърцата, които Фиона Макартър оформя, не са гладки. „Това съответства на историята. Те са грубо изрязани, малко като нейното пътешествие през Барбиленд към реалния свят. То не беше гладко, а изпълнено с неравности“, разказва Макартър.
Друг от шоколадовите бонбони отдава почит към филма „Маестро“ за легендарния композитор, диригент и пианист Ленард Бърнстейн. Върху него са изобразени музикални ноти, направени от какаово масло, деликатно поставени върху шоколад със сол и черен пипер. Солта и пиперът са избрани, за да „подчертаят различието и взаимното допълване на животите на Ленард и съпругата му Фелисия“.
„Убийци на цветната луна“ на Мартин Скорсезе е от черен шоколад с карамелен ганаш – с лилави, зелени и жълти „пръски“. Бонбонът, вдъхновен от филма „Заседнали“ на Александър Пейн, е с обвивка от черен шоколад и вътрешност от череши и сладолед.
Преди да затвори всяка своя кутия, Фиона Макартър поставя обяснителна бележка за своето вдъхновение. Нейните шоколадови бонбони ще бъдат
част от подаръците на стойност десетки хиляди долари,
които получават основните претенденти за „Оскар“.
Всичките творения на Фиона са вегански – без млечни продукти, яйца, глутен и алкохол. Самата шоколатиерка е веган и отбелязва, че някои от номинираните (Ема Стоун и Пол Джамати), също са такива.
Фиона, която започва да тества шоколадовите си изделия в кухнята на майка си, е страстно отдадена на работата си.
Нейният луксозен микробизнес не използва пластмаса.
В презентационната си бележка тя посочва, че за всяка поръчка се засаждат дървета и че използва органични продукти, доколкото е възможно.
Това е достатъчно, за да привлече вниманието на компанията, отговаряща за „благините“ на „Оскар“-ите, която се свързва с нея преди две години. Първоначално Фиона решава, че това е някаква измама.
В Кембълтаун, където е израснала, тя вече е знаменитост. Хората я спират на улицата, за да я поздравят. Магазинът ѝ, в който ѝ помага майка ѝ, вече не може да отговори на местното търсене.
„Съжаляваме, няма наличност“, гласи табелката на вратата. На витрината е изложен малък червен килим с надпис: „Fetcha“ отива в Холивуд“.