Някогашните промишлени халета на старата кибритена фабрика в Екс ан Прованс, където стотици работници бълвали кибрит за домакинства и пушачи във Франция, днес е дом на хиляди книги от фонда на обществената библиотека.
Предприятието отваря врати още през 1892 г. в Екс ан Прованс. За постройката използвали тухли и чугунена конструкция, тъй като много често от такива фабрики тръгвали и големи пожари. Основно се изработвали два вида кибрит – за домакинствата и за пушачи.
Времената обаче се менят – през 70-те години на миналия век „Екс”, както се казвало предприятието, затваря врати. Имало планове за разрушаване на постройките, но местните искат да запазят промишления дух на известния и със средновековните си замъци град.
През 1983 г. възниква идея за превръщането на бившата кибритена фабрика в библиотека,
разказва изданието lira.bg.
Шест години по-късно преустройството на част от помещенията вече е факт чрез проекта на архитекта Филип Десландс. Така стогодишната градска библиотека на Екс ан Прованс се мести от кметството в промишленото пространство.
Отделните павилиони на фабриката са запазени – единият от тях е детски отдел, другият – за възрастни, а има и богат музикален раздел.
Други производствени халета заживяват наново през 90-те, като се превръщат в културен център. Достроен е и голям бетонен бункер, чиято задача е да пази ценните колекции на библиотеката.
Самата тя носи името на Жан-Батист Мари дьо Пике – аристократ и запален колекционер на книги. Колекцията си завещава на обикновените хора, като голяма част от нея е в библиотеката на Екс ан Прованс. Затова и посетителите посреща бюст на Жан-Батист.
Друга забележителност е самият вход на библиотеката – видим отдалеч заради гигантски книги, които са знакови за французите, „Малкият принц“ на Екзепюри и „Мнимият болен“ от Молиер.
Сега в Екс имат нови планове.
До 2025 година се планира обновяване на библиотеката. Предвижда се по-добро свързване на вътрешните пространства, премахване на бариерите между колекциите и преместване на входа от странична алея към главната улица, с лице към града.
Междувременно пък и клоновете на библиотеката се развиват по модела на централния отдел. Един от тях вече работи в бивш склад за зърно, а друг отваря врати в стара ферма.
Фотокредит: https://thomasguignard.photo
Четете още: