Руският режисьор Кирил Серебренников поставя за пръв път на сцената в Париж операта „Лоенгрин“ на Рихард Вагнер – монументална, кинематографична продукция, която отвежда в мрака на войната, съобщи АФП.
Звездата на фестивала в Авиньон от 2022 г., режисирал филма „Съпругата на Чайковски“, приел предложението с радост, след като е поставил „Парсифал“ във Виена през 2021 г., каза той пред АФП.
Зад кулисите на Националната опера в Париж Серебренников обясни, че обича Вагнер заради „сложността на характерите“ и „прецизността, с която той изразява дълбините и мистериите на човешката душа“.
Вдъхновена от старинна легенда, романтичната творба се разгръща в древната земя Брабант, на фона на заплахата от война. В прочита на Серебренников действието се развива в 21-ви век, в болница на фронтовата линия, където лекуват ранени войници. Накрая сцената се превръща в масов гроб.
Обичайно не обръщаме внимание на факта, че действието на „Лоенгрин“ се развива по време на война. Но сега това стана много важно за мен, каза Кирил Серебренников, който е критик на властта в Русия. Той напусна Москва в началото на руското нахлуването в Украйна. Особено, защото това е безкрайна война, добавя режисьорът, който не споменава имената на двете страни.
Черно-бели кадри се прожектират на голям екран на сцената – войници, които тичат с автомати Калашников в ръце, близки кадри на окървавени лица. Артисти са сцената са много – около стотина души са в хора, както и в оркестъра, дирижиран от Александър Соди.
В ролята на Елза влизат Шиниъд Кембъл-Уолъс и Йохани ван Уструм, а Лоенгрин е тенорът Пьотр Бечала.
Серебренников неотдавна приключи снимките на адаптация по „Изчезването на Йозеф Менгеле“ на Оливие Гез. Вече има предвид нов проект – филм по „Фантомът от операта“ на Гастон Льору.
Фото кредит откриваща снимка: БГНЕС