Спектаклите „Орфей“ (Народен театър „Иван Вазов“), „Солунските съзаклятници“ (Драматичен театър Пловдив) и „О, щастливи дни“ („Сфумато“) са фаворити за ИКАР 2022! Режисьорите на представленията
Йерней Лоренци, Стайко Мурджев и проф. Маргарита Младенова
са тримата отличени в категория Режисура на годишните награди, връчвани от Съюза на артистите в България (САБ) за 2022 г.
По време на пресконференция в сградата на VIVACOM Art Hall „Оборище“ 5 представителите на тазгодишното жури, членове на САБ, гости от Министерство на културата и Столична община представиха всички артисти, номинирани в отделните категории, които са
спечелили вниманието им за ИКАР 2022 с ярките си постижения.
За водеща мъжка роля ще се борят Владимир Пенев в ролята на Поп Кръстьо във „Великденско вино“ (реж. Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“). Деян Донков в образа на Орфей в „Орфей“ (реж. Йерней Лоренци, Народен театър „Иван Вазов“. И Иван Юруков за Хелмер в „Нора“ (реж. Тимофей Кулябин, Народен театър „Иван Вазов“).
При актрисите в тази категория са имената на Албена Ставрева за Гичка Кукуто в „Неведение“ (авторски спектакъл на Албена Ставрева, консултант Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“), Светлана Янчева за Уини в „О, щастливи дни“ (реж. Маргарита Младенова, ТР „Сфумато“) и Станка Калчева за Сестра Алоишъс в „Съмнение“ (реж. Стайко Мурджев, Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград).
От другата страна, най-младите техни колеги, тези, които сега започват професионалния си път, но вече са направили сериозна заявка с Дебюта си са: Боряна Бабанова за Мила във „В полите на Витоша“ (реж. Крис Шарков, Драматичен театър – Ловеч), Кристина Беломорска за режисурата на „Морфин“ в Yalta Art Room, Красимир Ненков за Шушляка в „Суматоха“ (реж. Дамян Тенев, Драматичен театър „Гео Милев“ – Стара Загора), Мария Манолова за Емилия в „Дездемона“ (реж. Петър Денчев, Драматичен театър „Стефан Киров“ – Сливен) и Никол Трендафилова за сценографията на „Момчето от последния чин“ (реж. Тея Сугарева, Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград).
Мотото на церемонията ИКАР тази година е
„Изберете театъра“,
а публиката по традиция може да разбере кой са печелившите традиционно на 27 март – Международния ден на театъра. Това ще бъде
49-то издание на наградите, като паралелно с тях ще се отбележи и 18-то издание на Софийски театрален салон,
чиито организатори също обещават да изкушат с програмата си всички ценители на сценичните изкуства.
По време на пресконференцията, членове на журито, изгледали през последните месеци над 100 премиерни продукции от театри в цялата страна обърнаха внимание, че за да се развиват във възходящо ниво театралните институции в страната е добре репертоарната им система да акцентира върху актуалните процеси и събития, за които театърът може да бъде най-пряк отзвук.
Обърна се и специално внимание на
усилията, които полагат регионалните сцени
по пътя за печелене на повече публика и по-добра публичност на продукциите си.
Пълният списък с всички номинирани за ИКАР 2022 в отделните категория, може да видите на сайта на Съюза на артистите в България (САБ).