Как една пчела може да измести куче като пръв помощник на гранична полиция в засичането на преносими експлозиви? Човекът има рядката дарба да опитомява животни, но доста често му се налага да използва вместо ръката на приятел я лапа, я крилце или копито, за да се справи с екстремна ситуация. Независимо дали зависят от острия нюх нa немска овчарка за блокиране на нелегален внос на дрога, или тренират коне и добитък за облекачаване на живота си във фермата, хората търсят помощ от различни представители на фауната.
Ranker.com селектира част от най-причудливите професии, след които фразата „да впрегнеш животно на работа“ придобива истински висш смисъл.
Пчела отмята смени на летище
Със сигурност сте виждали полицейски кучета в действие по летищата, но в няколко межуданродни аеропорта вече използват помощта на пчели в откриването на потенциални бомби. Американски изследователи откриват, че насекомите имат също толкова силно обоняние и могат да бъдат не по-малко ефективни от кучетата при детекцията на експлозиви.
Използваната техника на „обучение“ най-често е смесването на подсладена вода с химикали, използвани в създаването на бомби. Пчелите решават, че това е нектар и моментално засичат източника на аромата. Върху телцето им е положен микрочип, който разпознава този тип поведение и сигнализира на охраната.
Павиан регулира светлините на жп гара
Действието се развива в края на 19 век. Джеймс Уайд, светлинен регулировчик на жп гара в Южна Африка, преживява тежък инцидент. Падайки на релсите пред наближаващ влак, той губи двата си крака. Завръщайки се на работа като инвалид, техникът получава екзотичен асистент – павиан на име Джак. Маймуната помага, като избутва количката му по трудни терени и дърпа лостовете със светлинни индикации вместо него. Случката гръмва в медиите, когато от жп компанията провеждат редица тестове за интелигентност и назначават Джак на пълно работно време. Освен ежедневната си надница, сърцатият павиан получавал и по една бира седмично.
Порове се подвизават като електротехници
Поровете са известни с мълниеносната си скорост и гъвкавост, които им позволяват да се движат през тунели и да се ориентират безпогрешно в недостъпни зони. С тези свои умения те се превръщат в безценен кадър за електро индустрията. До 1960 г. „Боинг“ има свой отряд от порове за прокарване на кабели в скелето на самолети в строеж.
Животинките се оказват често търсени и музикалната индустрия. През 1999 г. те са използвани за окабеляването на няколко фестивала във Великобритания.
Защо поровете не са търсени на „трудовата борса“ и днес? Проблемът не е в работодателите, а в самите изпълнители. Поровете бързо губят интерес към даден проект и са в състояние да заспят, докато си проправят път към целта.
Кучета на кметския стол
Американското градче Рабит Хаш има само 315 души население и със сигурност щеше да остане тотално неизвестно, ако кметския стол в общината му не бе зает от куче. От цяла глутница, всъщност. Джуниър Кокран е череният лабрадор, заемал поста от 2004 г до смъртта си на 15-годишна възраст през 2008 г. Настоящият кмет на Рабит Хаш е питбулът Брюнет Полтроу (на снимката, в името му има видима закачка с носителката на „Оскар“ Гуинет Полтроу). Негови асистенти са бордър коли и австралийска овчарка.
Маймуни гонят крадци
През 2001 г. в Ню Делхи резус маймуни започват масови обири на правителствени сгради и унищожават ценно имущество. Решението на индийското правителство е да намери по-големи маймуни, които да се справят с проблема. Те използват лангури, които, изкушени от заплатата си в щедро количество банани, постепенно изтласкват резусите в покрайнините на града.
Плъхове разчистват военни зони
Военните зони обикновено остават маркирани с мини, след като конфликтът приключи. Експлозивите са толкова добре заровени, че могат да бъдат открити само с помощта на гамбийския хомяковиден плъх. Сензитивните носове на тези мишлета бързо засичат експлозивите в земята, а компактният им размер не е в състояние да предизвика детонация. Животинките надушават всичко в радиус от 2000 квадратни метра само за 20 минути. За сравнение – на човек ще му отнеме 4 дни, за да отметне същата задача.
Пингвин е почетен член на Норвежката кралска стража
Сър Нилс Олаф е кралски пингвин с постоянен адрес в зоопарка в Единбург. Тази птица обаче е най-популярна в Норвегия, където е почетен член на кралската стража. Посветен е в рицарско звание през 2008 г. и е повишен в ранг бригаден генерал през 2016 г. На церемонията сър Олаф лично инспектира военните редици, строени в негова чест.
Пингивните в шотладнския зоопарк се зачисляват към Кралската стража в Норвегия от 70-те години на миналия век с цел заздравяване на дипломатическите връзки между двете страни. Сър Олаф е едва третият, на който е оказана честта.
Овце помагат в производството на вино
В много лозя в борбата срещу плевели и насекоми се използват пестициди. Със скока в търсенето на био продукти обаче винопроизводителите се ориентират към по-екологични решения за опазването на реколтата. Вдъхновени от фермерите в Нова Зеландия, канадците масово започват да използват овце за подрязването на лозята. „Винарският кастинг“ се печели предимно от малки агънца. Малкият им размер ги прави безвредни за терена, а скромната възраст още не е събудила любопитството им към гроздовите зърна. Изпражненията им, от друга страна, вършат добра работа като стимулират плодородието на почвата.
Фотокредит: Wikimedia Commons/Public Domain Image/Pixabay