На 1 декември от печат излиза „Скъпи Пиер Паоло“. Книгата представлява интимен, наситен с разкрития и завладяващ със своята откровеност сборник, издаден по повод
100-годишнината от рождението на Пиер Паоло Пазолини.
Той е един от най-радикалните, противоречиви и „неудобни“ италиански кинематографисти и несъмнено един от най-видните артисти на XX век.
Книгата ще бъде представена в София лично от автора – Дача Мараини. Това ще се случи на 6 декември от 18:30 ч. в рамките на Софийския международен литературен фестивал.
Пиер Паоло Пазолини – гениалният режисьор, сценарист, поет, журналист и драматург, оживява в спомените и сънищата на своята близка приятелка Дача Мараини. Самотни разходки из дюните на морския бряг, неуморни пътешествия в една все още дива и трудно достъпна Африка, страстни дебати по обществено-политически теми, поезия и късчета живот, догадки за неразкритото и до днес убийство на големия творец се преплитат в едно общо безвремие.
В книгата присъстват образите на някои от
най-известните италиански интелектуалци и артисти
на двайсети век в живата пулсираща духовна среда, в която самия автор израства и твори.
Дача Мараини е сред най-значимите представителки на съвременната италианска литература и драматургия. Ярка обществена фигура, тя произлиза от аристократичен сицилиански род и е дъщеря на известен антрополог и ориенталист. Прекарва детството си в Япония, където се озовава в тежките условия на следвоенен лагер. След завръщането си в Италия заедно със сподвижници основава литературно списание и се отдава на активно творчество. Тя е един от основателите на Театър „Мадалена“ в Рим и е автор на десетки пиеси.
Сред многобройните ѝ романи, есета и сборници се открояват „Спомени на една крадла“ (1972), „Багерия“ (1993), „Мрак“ (1999) – спечелил награда Стрега. Не по-малко известни са и „Дългият живот на Мариана Укрия“, награден с Кампиело, и „Киара от Асизи.
Мемоарната книга „Скъпи Пиер Паоло“ излиза през 2022 г. по повод стогодишнината от рождението на Пазолини. Той е създател на безспорни киношедьоври като „Мама Рома“, „Декамерон“, „Кентърбърийски разкази“, „Цветът на 1001 нощ“, „Евангелие по Матея“, „Ястреби и врабчета и „Теорема“.
Фото кредит: picture alliance / dpa