Голямата страст на испанската художничка Алмудена Ромеро са растенията: „Трябва да съм била на около четири или пет години – баба ми се обаждаше и питаше: „Какво искаш за рождения си ден? И аз казах: „Маслиново дърво“.
Сега, с включването си в изложби в Лондон и Париж, тя показва уникалното си изкуство върху растителна основа. Така тя подтиква публиката да постави под въпрос хиперконсуматорството си, като същевременно показва, че
е възможно да се създава изкуство по екологичен начин.
В поредицата от четири глави, наречена „Промяна на пигмента“, вместо да отпечатва снимките върху фотографска хартия, тя ги отпечатва директно върху растения.
„Просто поставям боя върху листата и го оставям на слънчевата светлина, след което изображението се записва върху листата“, казва Ромеро пред CNN. „Но също така отпечатвам и върху живи растения с помощта на цифров прожектор, а растението прави фотосинтеза със светлината от проектора и записва изображение“.
Хлорофилният процес, използван от Алмудена, е популяризиран през 90-те години от Хедър Акройд и Дан Харви. Те прожектират фотографии върху трева от крушка на прожектор. Твърди се, че британските художници са измислили техниката, когато са забелязали случайни контури на стълба, хвърлени върху една от техните инсталации на трева.
В серията си „Промяна на пигмента“ Алмудена Ромеро поставя въпроса дали майчинството или родителството са нещо „извън контрола на човека“ или „въпрос на воля“. Тя разсъждава върху стратегиите за селективно размножаване на растенията и откривайки по-широк размисъл за размножаването.
През 2020 г. тя печели наградата BMW Residency Award за проекта, а работата ѝ е изложена на известния фотографски фестивал Rencontres d’Arles във Франция.
В момента художничкaтa работи по следващия си проект, който трябва да бъде завършен до юни 2025 г. Поръчан от Националния изследователски институт по земеделие, храни и околна среда на Франция,
размерът на творбата е планиран да бъде по-голям от стадион.
„Работя в областта на земеделието, което ще бъде най-голямото фотографско произведение на изкуството, създавано някога. Ще ферментираме изображение с площ от 30 000 квадратни метра“, казва тя.
Ромеро си сътрудничи с учения Никола Ланглад. С помощта на изкуствен интелект използва генетично различни пшеници и треви. Целта ѝ е да постигне достатъчно богата цветова палитра, която да позволи създаването на различимо изображение.
Творбата разсъждава върху връзката на човека със земята и растенията, нашето въздействие върху околната среда и взаимозависимостта ни с природата. За Ромеро този проект представлява съчетание на изкуство и наука – две сфери, които я вдъхновяват дълбоко.
„Това е комбинация от семейния ми произход, защото се занимаваме със земеделие. „Щастлива съм щастлива от това, че мога да изразявам страстта си към фотографията по този начин“, споделя тя.