Броят на работниците, които не могат да си позволят едноседмичен отпуск, се е увеличил с повече от два милиона, показва анализ на данни от ЕС. Той е изготвен от Европейския синдикален институт към Европейската конфедерация на профсъюзите. През 2022 г. приблизително 39,7 милиона работещи (15% от всички) не могат да си позволят едноседмична ваканция извън дома – в собствената си страна или в чужбина – в сравнение с 37,6 милиона (14%) през 2021 г.
България също попада в списъка на държавите с най-голямо увеличение на броя на хората, за които лятната и зимната ваканция е лукс. Според данните през 2022 г. за 957 473 работещи българи едноседмичната почивка е мираж. Спрямо предходната година увеличението им е с 2,2%.
Най-голям ръст на бедността по отношение на почивките има във Франция, където
почти един милион повече работещи хора са принудени да си останат у дома.
Най-големите промени в процентни пунктове са настъпили в Ирландия (+3,8 %) и Франция (+2,5 %).
В Италия все още има най-голям брой работници, които не могат да си позволят почивка (6 074 387). Следват я Румъния (36%), Кипър (25%) и Гърция (25%).
Данните за 2023 г. могат да бъдат още по-лоши
след рекордното увеличение на цените на почивките през миналото лято и намаляването на реалните заплати в целия ЕС.
Изводите показват, че е необходимо ЕС и държавите членки
да гарантират, че всички работници се ползват от колективното договаряне.
То не само осигурява по-справедливо заплащане, но и работниците, които са обхванати от него, се радват на до две седмици повече отпуск всяка година.