Търсене
Close this search box.

Как да се предпазим от измами покрай пазаруването на „Черния петък“?

Снимка: Pixabay

Как да се предпазим от измами покрай пазаруването на „Черния петък“?

Снимка: Pixabay
Сподели

В края на ноември всяка година хората тръпнат в очакване и са готови да се редят на дълги опашки заради „Черния петък“. Това  е денят, който обещава големи намаления и „изгодни“ цени. Въпреки масовата еуфория – експертите предупреждават, че не всяка оферта е толкова добра, колкото изглежда. 

Габриела Руменова, основател на онлайн платформата „Ние, потребителите“, съветва хората да следят цените на интересуващите ги продукти още отсега, за да бъдат подготвени за евентуални спекулативни цени и увеличения.

„Ако някой иска да направи изгодна покупка от предстоящия в края на ноември “Черен петък”, 

 

сега е моментът да си набележи конкретните стоки

и да следи движението на цените им“, подчертава тя.

За да бъде намалението легитимно, законът изисква старата цена да е прилагана поне един месец преди началото на кампанията. Това означава, че към средата на ноември трябва да се установят цените, които ще се използват като база за изчисляване на отстъпките. Според експерта е време да обърнем тенденцията и да купуваме от „Черния петък“ дадена стока, защото ни е необходима, а не просто защото е намалена.

Руменова отбелязва, че потребителите често харчат повече по време на „Черния петък“, отколкото по Коледа, съобщи БТВ.

Средната сума, която се харчи, според нея, е около 400 лева.

Онлайн покупките също набират популярност, защото потребителите искат да избегнат закъсненията с доставките в последния момент. Някои сайтове избират да започнат с промоциите още преди обявената дата, за да може желаещите да имат повече време, за да се възползват от офертите. 

Въпреки че на „Черния петък“ много стоки изглеждат атрактивно намалени, това не винаги означава, че предложената цена е най-изгодната на пазара. Руменова подчертава, че различни магазини могат да предлагат един и същ продукт на различни цени, независимо от обявените намаления. Един и същ търговец не е длъжен да поддържа намаление във всички свои физически и онлайн магазини, но трябва да

посочи старата и новата цена, процент на отстъпката

и информацията да е вярна, обяснява Руменова.

Един от често задаваните въпроси е дали потребителите имат право на рекламация при покупка на стока от кампанията „Черен петък“. Тя е на мнение, че законовата гаранция от две години важи независимо от това дали стоката е закупена с отстъпка. Това означава, че потребителите могат да предявят рекламация при възникване на проблеми с покупката. Това важи и за моментите, в които е била на промоция.

Анкета, проведена от БНТ, показва, че 73% от хората не се възползват от кампаниите за „Черен петък“. Това може да се дължи на скептицизма относно истинността на намаленията и недоверието в предложените оферти.

 

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас