Безплатни пари няма. Но в TikTok очевидно е намерено решение на тази поговорка, което довежда до нови финансови измами. През уикенда фразата „Chase bank hack“ (хакване на банката Chase) стана популярна в приложението за споделяне на видеоклипове. Потребителите се убедиха, че системата на банкоматите на националната банка се е повредила. Те обявиха, че
банкоматите позволявали на всеки клиент незабавно да изтегли пари в брой от току-що депозиран чек –
дори ако в действителност не разполага със сумата в сметката си. Този трик се оказва просто изписване на невалиден чек. Това не е хакерска атака – това е измама.
Бяха необходими по-малко от три дни, за да може тази схема да се прерасне в истински скандал. Говорител на банката не реагира на въпросите на Rolling Stone за това колко потребители са се опитали да изтеглят пари в брой и за каква сума става въпрос. Институцията е „наясно с този инцидент и той е отстранен. Независимо от това, което виждате в интернет,
депозирането на фалшив чек и изтеглянето на средства от сметката ви е сериозна измама“.
По-рано тази година 26-годишната Патриша става популярна с програмата си „Университет за бизнес жени“. Тя учи младите момичета как да извършват кръгови транзакции с няколко кредитни карти, за да увеличат кредитните си линии и да ги използват за започване на бизнес. Пред Rolling Stone тя отрича да е извършила какъвто и да е вид измама. Финансовият експерт Келса Дики казва, че
планът ѝ е потенциално нарушение на данъчните закони.
Има и „крипто братя“, които убеждават хората да похарчат спестяванията си за цифрова валута, която не разбират и чиято оценка е безумно съчинена.
„Това не е нито първият, нито последният път, когато хората получават финансови съвети от социалните медии“, казва пред Rolling Stone Джована Гонзалес, финансов обучител в TikTok.
@thatmominbama POV working at chase bank this glorious tuesday morning after labor day #chasebank #fyp #insufficientfunds #itwasntaglitch #blessyourheart #frauddept #straighttojail #federalprison ♬ original sound – TheMomInBama🍉
Защо толкова много хора продължават да се хващат на тези схеми? Според Гонзалес недобросъвестните лица, занимаващи се с финансови услуги, могат да станат изключително популярни онлайн, ако знаят как да се продават. Те създават видеоклипове, които хората искат да гледат и тези с ниска финансова грамотност лесно могат да бъдат въвлечени.
„За да сте успешни в социалните мрежи, трябва да можете да привличате вниманието и да се забавлявате, докато го правите. Вие просто влизате в телефона си, разглеждате съдържание. Това е начинът да попаднете на този хитов хак за това как да печелите пари или да получавате пасивни доходи“, казва Гонзалес.
„Но това, че някой е добър в маркетинга или представянето на информация, не го прави експерт.“
@tk_659 #ukmeme #uk #britishmeme #ukmemes #ukcomedy #ukfunny #britishmemes #ukmemespage ♬ original sound – UK MEMES
„Хората могат да бъдат много добри в театралните похвати, да редактират видеоклипове и да правят нещата да изглеждат наистина привлекателни, но това не означава, че са квалифицирани“, казва още Гонзалес.
Според специалистите най-добрият начин да се предпазите от недобросъвестни съвети онлайн е да проверявате внимателно всички факти. Ако видите нещо нередно онлайн, наистина се замислете добре. Какъв е човекът, какъв опит има по този въпрос? Дали целта на видеото му е да предостави финансово образование, или да предложи закачлива примамка, която да привлече възможно най-много аудитория?