Търсене
Close this search box.

Тарантино дари ръкописния сценарий на „Криминале“ на американския музей на киното

Страница от ръкописния сценарий на филма „Криминале“ от 1994 г. на режисьора и сценарист; Снимка: AP

Тарантино дари ръкописния сценарий на „Криминале“ на американския музей на киното

Страница от ръкописния сценарий на филма „Криминале“ от 1994 г. на режисьора и сценарист; Снимка: AP
Сподели

Куентин Тарантино и много други звезди от „А“ ранга се събраха наскоро в Музея на киното на Академията за кинематографично изкуство и наука в Лос Анджелис за бляскавата годишна гала вечер за набиране на средства. Тарантино беше сред наградените. И когато приближи подиума, за да произнесе речта си, чантата му не остана незабелязана. Най-малкото, беше необичайна.

След това той я отвори и представи съдържанието ѝ: Това е неговият оригинален ръкописен сценарий за Криминале, с поправки, правописни грешки и всичко останало. Той го подари на музея.

Страница от ръкописния сценарий на филма „Криминале“ от 1994 г. на режисьора и сценарист Куентин Тарантино; Снимка: AP

„Сценарият е легендарен“, казва Мат Севърсън, изпълнителен вицепрезидент на академията за събиране и съхранение. „Никой не го очакваше. Това не беше координирано действие от страна на академията. Това е мисълта на Куентин Тарантино какво може да направи, за да остави своя отпечатък върху музея?“

Това е една от многото значими придобивки

в огромната колекция от филмови сувенири на Академията, които организацията обяви в четвъртък, включително оригинални рисунки на Хаяо Миязаки от „Понио“, очила, носени от Минка Стол в „Розово фламинго“, костюмът на Кърт Ръсел – Змията Плискен от „Бягство от Лос Анджелис“ на Джон Карпентър, анимирани макети на Фигаро и Джепето от „Пинокио“ на „Дисни“ и шест сториборда от Мълчанието на агнетата“.

Сториборд за филма „Мълчанието на агнетата“ от 1991 г., нарисуван от Калина Иванова; Снимка: AP

Организацията е придобила и лични колекции на режисьорите Пол Верховен, Барбара Копъл, Никол Холофценер, Оливър Стоун и Къртис Хенсън, както и 70-милиметрови копия на носителя на наградата за най-добър филм „Опенхаймер“ на Кристофър Нолан и филмите „Лорънс Арабски“ и „Дъщерята на Райън“ на Дейвид Лийн.

„Искаме предмети от историята на киното, които да се отнасят до всички възрасти и нива на интерес“, каза Севърсън.

„Ние съхраняваме тази глобална история на киното.

И това е нещо, което Академията прави още от основаването си през 1927 година“.

Макети на аниматори от филма „Пинокио“ от 1940 г.; Снимка: AP

Някои от тях идват директно от самите звезди. Джейми Лий Къртис подари роклята си от „Истински лъжи“, Бет Мидлър – два от ансамблите си от „Розата“, а Лу Даймънд Филипс – китарата, с която играе Ричи Валенс в „Ла Бамба“. Други са предоставени чрез наследствени и частни колекционери. Едва миналата година Стивън Спилбърг дари колекцията си от оригинални, ръчно рисувани нитратни анимационни ленти от „Снежанка и седемте джуджета“.

Студио Гибли, което не работи с друг американски музей,

дари над 80 оригинални произведения на анимационното изкуство

на Миядзаки и Нобору Йошида, както и японски филмови плакати на студиото и аниматорско бюро, използвано в студиото. „Да имаш оригинални произведения на изкуството от Миядзаки? Това е спиращо дъха“, каза Севърсън.

Референтни макети на героите от филма „Ловци на духове II“ от 1989 г.; Снимка: AP

Колекцията на Академията се състои от повече от 52 милиона експоната, обхващащи историята на киното. Това я прави най-голямата в света. Не всичко е изложено на показ, но достъпът до елементите на колекцията на Академията е възможен по няколко начина: В самия музей, в библиотеката „Маргарет Херик“, във филмовия архив на Академията и онлайн.

„Този музей наистина се превръща в място, което показва нашата динамична история и не само историята на Холивуд, но и на световната филмова индустрия.“

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас