Търсене
Close this search box.

А някой кара колело или практически наръчник за велотурове

Снимка: Hiking Bulgaria

А някой кара колело или практически наръчник за велотурове

Снимка: Hiking Bulgaria
Сподели

В последните години да караш колело стана особено модерно. Стои добре на снимки в Инстаграм и те сприятелява с авантюристично настроени почитатели на природата. И не на последно място – полезно е – спестява време в трафика и развива физическата активност. За повечето хора обаче пълното очарование на колоезденето остава енигма, докато не започнат да го практикуват буквално. А това ще рече –

да излязат от града и да опознаят на колело страната.

България, дори от гледна точка на чужденците, е чудесно място за велотурове – стига само да имаш малко смелост, добра компания и ясен маршрут. Ако се притеснявате от качеството на собственото си колело или нямате лично такова, а пред вас стои възможност да се включите във вело група – може да потърсите фирми, даващи под наем, включително и електронни.

Относно терена за бъдещото ви приключение, имайте предвид, че с малко изключения повечето обиколки неминуемо минават през планините, където ще е нужна добра издръжливост на тялото ви. Пътеките за велосипедистите са стръмни, но пък удовлетворението след това е голямо. Добре би било да помислите

да организирате тръгването си от Пловдив или Бургас.
Снимка: Tripadvisor

Дори самото каране в града е много по-прилично отколкото това в София, заради по-добрата мрежа от велоалеи. Оттам нататък, ако се чувствате неуверени в карането си, изберете малките селски пътища пред трафика на магистралите, където рискувате с не дотам толерантни шофьори.

В България е голям плюс, че може да вземете колелото си във всички влакове, въпреки че за разлика от други европейски жп мрежи тук липсва специален вагон за превоз на велосипеди. Имайте предвид, че трябва да приготвите, макар и символична такса, независимо от разстоянието, за което се возите.

По време на тура с радост и

от друга перспектива ще оцените богатството на малките чешми

в планинските маршрути – на пътя или дори в гората. Честотo зареждане за вода и пиене е едно от ключовите неща във велотуризма, особено, ако планирате такъв през следващите горещи месеци. Добре е да се знае, че ако сте предприели няколко дневно каране и то предимно в стръмни пътеки,

по-уместно избягвайте тежката храна вечер

или на обяд. Това е още едно предимство при колездачите – зареждането с енергия при тях може да премине на по-диетичен и здравословен режим съвсем естествено.

Нататък следва избора на маршрут по вкуса на всеки колоездач. За щастие, в България избора ви няма да е малък. Потенциалните пътеки са безброй, но опциите за шосеен велосипед са малко по-ограничени. Може, например, да се включите в българската част на най-дългия маршрут на Евровело, което ще ви гарантира разглеждане на почти всички големи планини, както и на Черноморското крайбрежие.

Втори вариант би бил Евровело 6 – по-добър избор за по-равен и лесен маршрут в страната. Следвайки Дунав,

ще започнете от северозападната точка и ще стигнете до Черно море.
Снимка: 360mag

В допълнение, потърсете повече информация и на сайта на Дунав Ултра. Това трасе следва павирани пътища и е подходящо за шосейно колоездене. Приключенският маршрут има повече черни писти и изисква умения и опит.

Веломаршрут на река Искър

Маршрутът с дължина 292 километра ще ви отведе от София до румънската граница през зашеметяващото дефиле на река Искър. Внушителни

скални образувания, свежия бриз от реката и ветровития път

– какво повече може да пожелае един велосипедист? Но бъдете готови за голям трафик.

Ако сте любители на офроуд карането, Витоша определено е мястото за вас. Маршрутът й гарантира страхотно забавление и впечатляващи гледки.

Ако сте решили да влезете в сърцето на страната, например, към Родопите, не е за изпускане т.нар Трансродопска пътека. Тук може да намерите повече информация за нея и конкретни разбивки на маршрути.

70% от 500-километровото трасе е без движение. Ще карате колело по малки селски пътеки, черни пътища и единични писти. Маршрутът

започва от очарователното село Триград и завършва в Маджарово.

Не е за подценяване обаче, че инфраструктурата е доста оскъдна и теренът може да бъде труден.

Нищо не може да се сравни с освежаващо потапяне в морето след стотици километри с велосипед. Бургас, със своите плажове и терапевтични солени езера, е

Снимка: Bikemap
идеалното място за възстановяване след колоездене.

Ако искате да срещнете вдъхновяващи хора и да се включите, макар и за кратко в местното общество, посетете Hug Center Бургас. Този център за активна мобилност приветства велосипедисти и доброволци от цял свят. Така, че ако не друго – може да срещнете нови приятели и потенциална нова компания за следващия си вело тур.

Последвайте ни в:

Актуално

Oasis и Марая Кери ще се борят за място в Залата на славата на рокендрола
„Не затваряй очи“ е най-гледаният български филм за последните 2 седмици
Франки Мюниц за „Малкълм“: Бях най-лошият герой в сериала
Бягство за двама: Коя е най-добрата романтична дестинация?
AIR водят българската публика на лунно сафари през юни
Шакира тръгва на първото си световно турне от седем години насам

Избрано за вас