Търсене
Close this search box.

Приключението Париж – любов от пръв поглед (част 1)

Снимка: Getty Images

Приключението Париж – любов от пръв поглед (част 1)

Снимка: Getty Images
Сподели

Париж – европейската столица, която често бива погрешно спрягана единствено като град на любовта. След първото си посещение в него обаче се уверих, че е много повече. Град със завладяваща история, невероятна архитектурата и вкусна храна – той е земно кътче, в което е лесно да се влюбиш …и то още от пръв поглед. Седмица в Париж със сигурност не е достатъчна, за да може един турист да усети града в дълбочина. По същия начин – един единствен материал не е достатъчен, за да опише всичко преживяно.  Заради това през следващите дни ви вземам на обиколка из парижките улици и забележителности заедно с мен. Ще „хапваме кроасани с масло“ и ще учим интересни факти за света около себе си. Приятно пътуване!

Снимка: Личен архив
Айфелова кула

Първата ми среща с Айфеловата кула беше несравнима. Макар и да я виждах от далеч, вълнението нахлу в тялото ми и точно както кофеин събуди интереса ми да изследвам още и още от Париж. Като всеки един образцов турист бях забила нос в пътеводителя си през голяма част от времето. Разбира се, това не ми пречеше да попитам с пълни „шепи“ от очарованието на града и „гмурна дълбоко“ в неговата история.

Знаехте ли, че Айфеловата кула е изградена на принципа на занимателните игри за конструиране? Нейните 15 000 метални части са изработени предварително, номерирани са и подготвени за сглобяване. В подреждането на този така сложен “пъзел” се включват 300 монтажисти. Произведението им е създадено в чест на Световното изложение през 1889 и е било предвидено да краси Париж в продължение на 20 години.  Изобретяването на радиото обаче го спасява. Със своята височина кулата се оказва ненадмината антена. Именно височината ѝ, осигуряваща

360-градусова гледка над града,

е един от аспектите, които привличат милиони туристи годишно в Париж. Качете се до върха ѝ с асансьор или предизвикайте себе си и използвайте стълбите в удобно за вас време. Съветвам ви да си закупите билети за вечерно посещение, тъй като по този начин ще бъдете в района, когато започва и светлинно шоу. То се провежда на всеки кръгъл час от свечеряване д0 01:00 часа.

Снимка: Личен архив
Дом на инвалидите

Ако сте от хората, които обичат да планират своите разходки ден по ден и час по час, то би било добра идея да съчетаете Айфеловата кула и посещението в Дома на инвалидите. Името на архитектурния паметник само по себе си подсказва какво е било предназначението му в миналото. През XVII век Луи IX заповядва да бъде изграден специален приют за възрастните и ранените представители на войската му. Днес обаче сградата е много повече  –

мавзолей на Наполеон, негови близки, пълководци и дипломати,

но и три музея на едно място. Идва моментът и да ви издам една тайна за мястото – вечер то буквално оживява. Да, както във филма „Нощ в музея“… Точно под купола му, който озарява нощното небе, се провежда светлинно шоу с впечатляващи мащаби. В продължение около 40 минути светлината ще изрисува с различни цветове и картини историята на Дома на инвалидите – от самото му изграждане, до превръщането му в Мавзолей.

Снимка: Личен архив
Версай

Някои биха го определили като определили като пищен, други като кичозен, едно обаче е факт – дворецът Версай е архитектурен шедьовър, който не е за изпускане. От необятните градини, до безкрайните коридори – той крие вековна история. Макар да е свързван основно с Луи XIV, дворецът или по-скоро сградата, която е била не неговото място – е принадлежала на баща му. Обликът му по времето на управлението на Луи XIII коренно се е различавал от този, който познаваме днес. Първоначално той е само една обикновена ловна хижа, която по-късно прераства в по-просторен замък. Апогей в своето развитие достига именно по времето на Луи XIV, когато се превръща в резиденция на кралското семейство. Владетелят го подбира, за да бъде по-далеч от парижани, на които няма доверие.  И до днес

посетителите могат да се разходят из покоите на краля…

или поне така си мислят повечето от тях. Пищната спалня всъщност илюстрира мястото, където е изгрявало и залязвало „слънцето“ или казано по друг начин – стая, от която хората са можели да наблюдават как се събужда и си ляга кралят. Интересен факт за покоите на кралицата е, че в нея са проплакали цели 19 деца.

Снимка: Личен архив

В една от следващите зали можете да се огледате в 17 огромни огледала. Вероятно именно това е била основната цел на краля – гостите му да могат да се любуват на красивата си осанка, докато танцуват. Таванът, подобно на голяма част от стаите,  изобразява военните успехи на монарха.

Като седалище на владетелите Версай играе важна роля във Френската революция. Тогава бива лишен от мебелировката и орнаментите си. Човекът, който спасява замъка от пълно унищожение, е Луи-Филип. Именно превръща Версай в музея на френската история, познат ни днес.

Един от най-впечатляващите аспекти на замъка обаче оставят неговите необятни градини, в които преди векове са се организирали пищни празненства. В тях зад всеки ъгъл ви очаква изненада…отделете си няколко часа да се разходите из тях, за да ви разкрият своите тайни.

Снимка: Личен архив
Лувър

Знаехте ли, че преди Версай – Лувърът  е изпълнявал ролята на кралска резиденция? Любитен факт е, че след преместването на двореца извън пределите на Париж –

мястото е превзето от художници, архитекти и скулптори,

които го оставят в окаяно състояние. Векове по-късно дворецът „Тюйлери“, който днес е част от Лувъра, пък бива изпепелен до основи. Въпреки своята нелека съдба, днес той е дом на едни от най-ценните артефакти и произведения на изкуството.

Съвет: Избегнете опашките за вход, като пресечете на отсрещната улица (по пътя към парка Тюйлери) Там ще откриете подлез с надпис „карусел“, продължете надолу по стълбите и ще откриете другия вход към музея)

  • Съвет: Лувърът се простира на огромна площ и разполага с три крила, заради което е напълно невъзможно да разгледате в детайли всички експозиции и артефакти в рамките на един ден. Подберете тези от тях, които задължително бихте искали да видите. С помощта на карти, налични в информационния център в музея, ще можете по-лесно да организирате своята обиколка.

Задължителната спирка за всеки един турист – „Мона Лиза“, обикновено е очаквана с огромна доза ентусиазъм, но в крайна сметка оставя горчив привкус у туристите. Причината е не само опашката, която се вие за снимка пред нея, но и размерът ѝ. Не пилейте времето, в което чакате. Обследвайте внимателно величествената картина на Веронезе – „Сватба в Кана“, която се намира точно срещу нея. По мое мнение скулптурите „Крилатата победа“ и „Венера Милоска“ от древногръцкия сектор също не бива да бъдат пропускани.

Очаквайте втора час на приключението Париж съвсем скоро.

Последвайте ни в:

Актуално

Избрано за вас