Фенове от цял свят пристигнаха в Сиатъл тази седмица, за да отдадат почит на Кърт Кобейн. 30 години след като солистът на гръндж рок групата „Нирвана“ посегна на живота си, предаде Ройтерс.
Хуан Прадо Тено, барабанист от Чили и член на фен групата „Нирвана латино“, казва, че се идентифицира със суровата енергия на Кобейн и „Нирвана“. Както и с посланията в творчеството им – енергично осъждане на хомофобията, женомразството и расизма. Тено разказа пред Ройтерс, че за първи път посещава САЩ за годишнина от смъртта на певеца на 5 април 1994 г.
Певецът, който тогава е на 27 години, е
намерен мъртъв в дома си в Сиатъл,
където живее със съпругата си Кортни Лав. Тогава той се възстановява от свръхдоза наркотици и алкохол, приети предишния месец. Според предсмъртното писмо, откъси от което са прочетени на възпоменателна церемония, Кобейн отнема живота си, защото вече не изпитва страст да продължи с музиката си.
Влиянието на пънка, суровото звучене на „Нирвана“ и изпълнените с гняв текстове, написани от Кобейн, извеждат групата до върха на класациите. Но текстовете, които поразяват толкова силно, се коренят в собствения живот на Кобейн и
личното нещастие, което изглежда се задълбочава с успеха на групата.
Брад Греъм, на 34 години, идва в парка до последния дом на фронтмена на „Нирвана“ и Лав от Британска Колумбия. Той се спира пред т. нар. пейка на Кърт Кобейн, превърната от феновете в своеобразен олтар.
„Когато бях в началото на 20-те си години и бях объркан, и не знаех какво искам от живота, много от песните на Кобейн резонираха с мен“, каза Греъм пред Ройтерс.